blank

Kiedy należy wykonać leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to zabieg, który pozwala często uchronić ząb przed ekstrakcją. Konieczność jego wykonania może pojawić się w wielu różnych przypadkach – gdy towarzyszy nam silny ból, puchną dziąsła, a ząb jest rozchwiany lub zmienia swój kolor. Ale czy zawsze należy go przeprowadzić? Kiedy decyzja o leczeniu endodontycznym jest nieunikniona, a kiedy można założyć wypełnienie? Po czym poznać, że ząb nadaje się do leczenia kanałowego? W jakich przypadkach dochodzi do ekstrakcji? W tym artykule pochylimy się nad tymi kwestiami i odpowiemy na nurtujące pytania.

Kiedy plomba, a kiedy leczenie kanałowe?

Na to, czy potrzebujemy wypełnienia, czy leczenia kanałowego, ma wpływ stopień uszkodzenia zęba. Jeśli próchnica jest niewielka i nie dotarła do miazgi – żywej tkanki wewnątrz zęba – wystarczające będzie wypełnienie ubytku wypełnieniem. To właśnie dlatego tak ważne są regularne wizyty kontrolne u stomatologa. Dzięki nim jesteśmy w stanie wykryć i usunąć niewielkie uszkodzenia próchnicze, zanim zdążą się powiększyć i uszkodzić miazgę.

Kiedy potrzebne jest leczenie kanałowe?

Gdy próchnica jest tak zaawansowana, że zainfekowała miazgę, konieczne staje się leczenie kanałowe. Zabieg polega na usunięciu przez dentystę chorej tkanki, a następnie oczyszczeniu i wypełnieniu kanałów korzeniowych. Nowoczesne metody stosowane w gabinetach stomatologicznych pozwalają na precyzyjne i praktycznie bezbolesne przeprowadzenie całej procedury. Nie musimy się zatem obawiać tego typu leczenia.

Warto pamiętać, że to lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu leczenia endodontycznego. Uwzględnia przy tym stan zęba, towarzyszące nam dolegliwości oraz szczegóły uzyskane dzięki wykonaniu zdjęcia RTG i Tomografii Komputerowej. Ten typ leczenia zostanie przez niego wybrany, gdy nie będzie innych sposobów na uratowanie zęba – dopiero w ostateczności.

Jak rozpoznać, czy ząb jest do leczenia kanałowego?

Przed pójściem do gabinetu stomatologa, nie możemy być całkowicie pewni, czy czeka nas leczenie kanałowe. Istnieją objawy, które mogą wskazywać, na to, że prawdopodobnie czeka nas zabieg. Są to:

  • silny, pulsujący ból zęba;
  • obrzęk dziąseł;
  • zmiana koloru zęba;
  • nadwrażliwość na ciepło lub zimno;
  • dyskomfort podczas naciskania na ząb.

Niemniej nawet silny ból nie zawsze świadczy o tym, że to właśnie taki zabieg okaże się dla nas najlepszym rozwiązaniem. Dopiero na podstawie oceny stanu zęba oraz przeprowadzeniu dodatkowych badań możliwe będzie podjęcie decyzji o przeprowadzeniu endodoncji.

Jak wygląda ząb do leczenia kanałowego na zdjęciu RTG?

RTG jest kluczowym narzędziem w diagnostyce stomatologicznej, szczególnie w przypadku podejrzenia konieczności leczenia kanałowego. Na zdjęciu rentgenowskim zęba wymagającego takiego zabiegu można dostrzec charakterystyczne zmiany świadczące o zaawansowanej próchnicy lub infekcji. Zmiany diagnozuje lekarz stomatolog po zapoznaniu się z badaniem.

Jak boli ząb do leczenia kanałowego?

Pacjenci, którzy doświadczyli zapalenia miazgi, opisują towarzyszący im ból jako ostry i pulsujący. Można odczuć, że „tętni” wraz z rytmem serca. Co więcej, jest to również ból promieniujący do innych części twarzy – policzka, skroni, ucha lub szyi. Zazwyczaj nasila się podczas gryzienia, nacisku i kontaktu z zimnem lub gorącem. Czasem ząb reaguje nawet na różnicę temperatur podczas przechodzenia z dworu do pomieszczenia.

Ból zęba nadającego się do leczenia kanałowego może być tak intensywny, że praktycznie uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Pojawia się zupełnie niespodziewanie – z dnia na dzień. Dzieje się tak, ponieważ próchnica jest w stanie rozwijać się niepostrzeżenie i nie dawać żadnych objawów przez długi czas. Niekiedy pojawia się nawet pod założoną wcześniej plombą, więc nawet w zaawansowanym stanie nie da się jej dostrzec gołym okiem.

Kiedy na leczenie endodontyczne jest za późno i trzeba wyrwać ząb?

Leczenie kanałowe ma swoje ograniczenia. Choć pozwala uratować przed ekstrakcją bardzo trudne przypadki, to nie zawsze można je przeprowadzić. Na endodoncję jest za późno, gdy próchnica osiąga zaawansowane stadium.Tak samo jest w przypadku rozległych uszkodzeń, które powstają w wyniku mechanicznych urazów. Pęknięcie pionowe lub rozpoczynające się pod dziąsłem, praktycznie uniemożliwia pomyślne leczenie kanałowe. Z zabiegu rezygnuje się także wtedy, gdy stan zapalny jest bardzo silny i występują powikłania. Wtedy najlepszym rozwiązaniem jest ekstrakcja, która jako jedyna może skutecznie zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.

Z początku konieczność wyrwania zęba może wydawać się dla nas najgorszym scenariuszem. Musimy jednak pamiętać, że to właśnie dzięki jego usunięciu przywrócimy zdrowie jamy ustnej i wyeliminujemy źródło bólu. Ekstrakcja zahamuje toczący się stan zapalny i zapobiegnie rozprzestrzenianiu się infekcji na sąsiednie zęby. Jeśli więc w gabinecie dentystycznym dowiemy się, że nie ma szans na przeprowadzenie leczenia kanałowego – nie panikujmy. Strata tego jednego zęba pozwoli nam zapewnić zdrowie pozostałym.

Podsumowanie

Czasem podczas wizyty u stomatologa okazuje się, że wypełnienie to zdecydowanie za mało. Może zapaść wtedy decyzja o przeprowadzeniu leczenia kanałowego. W ten sposób ząb pozostanie na swoim miejscu i nie będzie trzeba go wyrywać. O tym, że czeka nas taki zabieg, mogą świadczyć różne objawy: pulsujący ból, obrzęk dziąseł czy nadwrażliwość na temperaturę i dotyk. Po wykonaniu zdjęcia rentgenowskiego lekarz zaobserwuje też zmiany wskazujące na rozwijającą się infekcję. Są jednak sytuacje, w których nawet leczenie endodontyczne nie jest już w stanie zapobiec utracie zęba. W takim przypadku konieczna będzie ekstrakcja, czyli usunięcie zęba. Warto podkreślić tutaj, że często to czas odgrywa kluczową rolę. Przyjście do gabinetu dentysty zbyt późno może przekreślić nasze szanse na leczenie kanałowe. Nie zwlekajmy zatem z udaniem się do specjalisty, gdy tylko zauważymy niepokojące objawy. Im wcześniej wykryjemy problem, tym większa szansa na skuteczne leczenie i zachowanie zęba.


Data publikacji:

Zobacz również: