Czy leczenie kanałowe boli podczas i po wykonaniu zabiegu?
Leczenie kanałowe budzi u pacjentów wiele obaw, choć jest dość powszechnym zabiegiem. Najbardziej nurtujące są pytania związane z odczuwaniem bólu. Czy w czasie zabiegu będziemy czuć dyskomfort? Jak będziemy się czuć bezpośrednio po nim? Czy leczony kanałowo ząb może boleć nas po kilku dniach? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące bólu podczas leczenia endodontycznego.
Czy leczenie kanałowe boli?
Leczenie kanałowe, zarówno tradycyjne, jak i mikroskopowe, jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym. W trakcie zabiegu nie będziemy odczuwać dolegliwości bólowych. Leczenie endodontyczne pod mikroskopem gwarantuje stomatologowi lepszą widoczność, co przekłada się na mniejsze ryzyko podrażnień okolicznych tkanek i wyższy komfort pacjenta.
Który etap zabiegu jest najbardziej odczuwalny
Najbardziej odczuwalnym etapem leczenia kanałowego jest oczyszczanie kanałów. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik, ten etap jest znacznie mniej inwazyjny niż kiedyś. Pamiętajmy też, że każdy z nas ma inny próg wrażliwości – u jednych pacjentów odczucia będą więc słabsze, a u innych nieco silniejsze. W żadnym wypadku nie mówimy tutaj jednak o silnym bólu.
Czy po leczeniu endodontycznym ząb może boleć?
Bezpośrednio po leczeniu kanałowym ząb może nas boleć. To normalna reakcja organizmu na ingerencję stomatologiczną – powstaje najczęściej w wyniku mechanicznego podrażnienia tkanek w czasie zabiegu. Jeśli więc już niedługo po wyjściu z gabinetu zaczniemy odczuwać ból, nie powinniśmy się niepokoić.
Jak długo boli ząb po leczeniu kanałowym?
Zazwyczaj ból pojawia się bezpośrednio po zabiegu, gdy tylko przestaje działać na nas podane przez dentystę znieczulenie. Dyskomfort utrzymuje się przez kilka kolejnych godzin/dni i ustępuje samoistnie. To, jak długo będzie on obecny w naszym przypadku, zależy od kilku czynników – w tym rozległości zabiegu oraz naszych indywidualnych cech. Próg wrażliwości na ból oraz szybkość zachodzących w organizmie procesów gojenia sprawiają, że każdy pacjent inaczej reaguje na ingerencję dentystyczną. Niektórzy nie odczuwają praktycznie żadnego bólu już dwa dni po zabiegu, a inni skarżą się na niego jeszcze tydzień po leczeniu endodontycznym.
Jak uśmierzyć ból zęba po leczeniu kanałowym?
W większości przypadków ból po leczeniu kanałowym jest na tyle niewielki, że nie wymaga specjalnego leczenia. Do jego uśmierzenia możemy zastosować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty w każdej aptece.
Kiedy z bólem należy zgłosić się do lekarza?
Jeśli ból jest bardzo silny, długo się utrzymuje i z dnia na dzień rośnie jego intensywność, powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z dentystą. Alarmujące jest również pojawienie się gorączki, obrzęku i nieprzyjemnego zapachu z ust.
FAQ
Czy ząb po leczeniu kanałowym może boleć przy nagryzaniu?
Jeżeli po kilku dniach od zabiegu wciąż towarzyszą nam dolegliwości bólowe, warto umówić się na wizytę.W zależności od przyczyny pojawiającego się bólu, wdrożone zostanie odpowiednie leczenie. Dzięki temu nie będziemy już doświadczać przykrych dolegliwości podczas gryzienia i żucia.
Czy leczenie kanałowe boli po zatruciu?
Zatruwanie zęba przed leczeniem kanałowym jest coraz rzadszą praktyką w gabinetach stomatologicznych. Polega na nałożeniu na odsłoniętą miazgę specjalnego preparatu, który stopniowo niszczy żywe tkanki. Substancja działa na ząb przez kilkanaście dni, aż ten przestaje odczuwać jakiekolwiek bodźce. Na kolejnej wizycie dochodzi natomiast do usunięcia miazgi standardowymi metodami endodontycznymi. Po zatruciu ząb może boleć – jest to związane z postępującym obumieraniem miazgi. Najczęściej jest to ból pulsujący, promieniujący do skroni lub ucha. Z czasem dolegliwości się wygaszają, w miarę jak preparat dociera do coraz głębszych warstw.
Czy ząb leczony kanałowo może boleć po latach?
Zdarza się, że ząb leczony kanałowo zaczyna boleć po kilku miesiącach, a nawet latach od zabiegu. Z reguły jest to ból pulsujący, ćmiący i przybierający coraz większą intensywność. Najczęściej świadczy on o postępującym stanie zapalnym. Jeśli go zaobserwujemy – zgłośmy się jak najszybciej do naszego dentysty. Dzięki dokładnej diagnostyce odkryjemy i wyeliminujemy źródło problemu, przywracając zdrowie jamy ustnej.
Podsumowanie
Leczenie kanałowe to zabieg, którego nie musimy się obawiać. Dzięki nowoczesnym technikom endodontycznym oraz zastosowaniu miejscowego znieczulenia, procedura jest praktycznie bezbolesna. Dyskomfort może pojawić się po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego i utrzymywać przez kilka kolejnych dni, jednak nie będzie on silny. Uśmierzymy go skutecznie z pomocą środków przeciwbólowych. Pamiętajmy, że każdy reaguje na leczenie nieco inaczej – to właśnie dlatego nie da się określić, ile dokładnie będziemy odczuwać ból po zabiegu i czy w ogóle dojdzie do takiej sytuacji. Jeśli jednak zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, a ból będzie stale się nasilać, odwiedźmy ponownie dentystę.
Data publikacji:
Autor:
dr n. med. Michał Nawrocki M.Sc.
Zobacz również:
- Co to jest i jak przebiega leczenie kanałowe?
- Czy leczenie kanałowe daje trwały efekt?
- Zalecenia po wykonaniu leczenia endodontycznego
- Kiedy należy wykonać leczenie kanałowe?
- Co to jest reendo i kiedy należy je wykonać?
- Czy warto wykonać leczenie kanałowe?
- Ile trwa leczenie kanałowe? Od pierwszego objawu do wyleczenia