Czy warto wykonać leczenie kanałowe?
Gdy dentysta wspomina o leczeniu kanałowym, mogą pojawić się w nas różne obawy. Endodoncja wciąż kojarzy się wielu pacjentom bardzo źle – z bólem, długotrwałą procedurą i dużym ryzykiem powikłań. Nowoczesne metody wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych sprawiły jednak, że zabiegi endodontyczne wyglądają teraz zupełnie inaczej. Czy warto więc zdecydować się na przeprowadzenie leczenia kanałowego? Czy istnieją jakieś alternatywy? Zastanowimy się nad tym w dzisiejszym artykule.
Czy leczenie kanałowe jest konieczne?
To zrozumiałe, że mając pewne obawy związane z wyglądem leczenia kanałowego, boimy się go podjąć. Warto jednak pamiętać, że endodoncja to nie opcja do rozważenia, a procedura, którą trzeba wykonać. Przeprowadzenie tego zabiegu pozwoli nam zapobiec poważniejszym problemom zdrowotnym. Ignorowanie potrzeby leczenia kanałowego może doprowadzić do poważnych komplikacji – w tym rozprzestrzenienia się infekcji na sąsiednie zęby, rozwoju ropnia i przedostania się bakterii do krwiobiegu. Im wcześniej zostanie wykonane leczenie kanałowe, tym mniejsze będzie ryzyko powikłań.
Co się stanie jeżeli nie zdecydujemy się na leczenie kanałowe
Jeśli zbagatelizujemy problem i ostatecznie nie zdecydujemy się na leczenie kanałowe, możemy spodziewać się poważnych konsekwencji. Co więcej, nie będą one dotyczyć jedynie zdrowia jamy ustnej – lecz całego organizmu. Zakażenie miazgi, które nie zostanie w porę wyleczone, może rozprzestrzeniać się dalej i powodować mnóstwo powikłań. Możliwe konsekwencje rozwijającego się stanu zapalnego to:
- utrata zęba;
- rozwój ropnia;
- rozrastający się obrzęk;
- problemy z innymi zębami;
- zakażenie kości szczęki lub żuchwy;
- ostre zapalenie okołowierzchołkowe.
Ignorowanie konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego może doprowadzić także do przedostania się bakterii do krwiobiegu. To z kolei skutkuje niebezpiecznymi chorobami ogólnoustrojowymi: sepsą, zapaleniem nerek oraz zapaleniem mięśnia sercowego. Zazwyczaj nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak poważne mogą być konsekwencje „zwykłej” choroby zęba. Endodoncja pozwala nas przed nimi uchronić i szybko wyeliminować toczący się w miazdze stan zapalny.
Co daje leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne koncentruje się na całkowitym usunięciu chorej miazgi z wnętrza zęba, oczyszczeniu kanałów oraz ich szczelnym wypełnieniu. Dzięki temu zapobiegamy schorzeniom, które zagrażają naszemu zdrowiu i życiu, a dodatkowo ratujemy ząb przed ekstrakcją. Prawidłowe przeprowadzenie zabiegu sprawia, że możemy cieszyć się swoim naturalnym uśmiechem jeszcze przez wiele lat.
Skuteczność leczenia kanałowego
Wielu pacjentów boi się, że leczenie kanałowe się nie powiedzie i ostatecznie zapadnie decyzja o wyrwaniu zęba. Nie są to jednak uzasadnione obawy! Dentyści dysponują nowoczesnymi technikami, dzięki którym skuteczność zabiegu jest obecnie bardzo wysoka. Ząb po wyleczeniu jest martwy, lecz nie wpływa to na jego funkcjonalność. Może służyć nam jeszcze przez wiele lat i stanowić nieodłączny element naszego zdrowego uśmiechu.
Czy warto wykonać leczenie kanałowe pod mikroskopem?
W gabinetach stomatologicznych coraz częściej pojawia się mikroskop endodontyczny. To narzędzie, które pozwala na znacznie skuteczniejsze leczenie niż w przypadku tradycyjnej metody. Dzięki powiększeniu obrazu, stomatolog ma pełen wgląd w przebieg systemu kanałów korzeniowych. Korzystając z mikroskopu, może dokładniej oczyścić i wypełnić wnętrze zęba – nawet w przypadku wąskich i skręconych kanałów. W przypadku standardowej endodoncji lekarz pracuje natomiast w ograniczonym polu widzenia i niekiedy nie jest w stanie dostrzec najmniejszych odgałęzień kanałów. O ile zatem tradycyjne leczenie dobrze sprawdza się w przypadku zębów o pojedynczych kanałach (na przykład siekaczy i kłów), to nie zawsze stanowi najlepszy wybór. Leczenie pod mikroskopem jest najbezpieczniejszą opcją dla zębów z zawiłą anatomią, gdzie kluczową rolę odgrywa precyzja.
Alternatywy dla leczenia endodontycznego
Nie każdy ząb musi być leczony kanałowo. W przypadku niewielkich zmian próchnicowych, wystarczające będzie założenie wypełnienia. Jeśli jednak bakterie przeniknęły już do miazgi i zdążyły ją zainfekować, wypełnienie to za mało. Pojawia się wtedy konieczność przeprowadzenia endodoncji. Inne rozwiązania nie wchodzą wtedy w grę – nie dysponujemy bowiem żadnymi metodami, które mogłyby zastąpić leczenie kanałowe. Zabieg należy wykonać jak najszybciej, gdyż w przeciwnym razie stan zapalny będzie rozwijać się dalej i uszkadzać okoliczne tkanki. Jeśli będziemy zwlekać, może okazać się, że endodoncja będzie już niemożliwa. Jedyną opcją pozostanie wtedy ekstrakcja.
Podsumowanie
Endodoncja może z początku budzić nasze obawy, jednak warto wykonać ją jak najszybciej. Nie tylko uratujemy nasz naturalny ząb, lecz przywrócimy także zdrowie naszej jamie ustnej. Unikniemy dalszego rozwoju stanu zapalnego i zahamujemy namnażanie się bakterii. Zapobiegniemy także powstawaniu poważniejszych problemów zdrowotnych i wyeliminujemy nieprzyjemne dolegliwości bólowe. Zrezygnowanie z leczenia będzie nieść dla nas poważne konsekwencje i ostatecznie doprowadzi do ekstrakcji zęba. Pamiętajmy więc – przeprowadzenie leczenia kanałowego to sposób na odzyskanie zdrowia i pięknego uśmiechu. Nie zwlekajmy z jego rozpoczęciem, gdyż czas działa na naszą niekorzyść.
Data publikacji:
Autor:
dr n. med. Michał Nawrocki M.Sc.
Zobacz również:
- Co to jest i jak przebiega leczenie kanałowe?
- Zalecenia po wykonaniu leczenia endodontycznego
- Czy leczenie kanałowe boli podczas i po wykonaniu zabiegu?
- Czy leczenie kanałowe daje trwały efekt?
- Kiedy należy wykonać leczenie kanałowe?
- Co to jest reendo i kiedy należy je wykonać?
- Ile trwa leczenie kanałowe? Od pierwszego objawu do wyleczenia