Wskazania po zabiegach
stomatologicznych

Zapraszamy do zapoznania się z wskazaniami
po zabiegach stomatologicznych

nawrocki clinic klinika stomatologiczna gabinet 2

Informacje i zalecenia dotyczące
zabiegów stomatologicznych

Szanowny Pacjencie,

Dziękujemy za zaufanie przy wyborze Nawrocki Clinic. Jesteśmy jedną z najbardziej nowoczesnych i największych klinik stomatologicznych w Polsce. Nasi specjaliści posiadają ogromne doświadczenie oraz najnowszą wiedzę w zakresie stomatologii. W klinice stosujemy innowacyjne technologie, najlepsze materiały i urządzenia światowej klasy. Od zawsze stawiamy nacisk na kompleksowe podejście do leczenia Pacjentów. Oferujemy szeroki wachlarz usług stomatologicznych, dzięki czemu nasza klinika zawsze odpowiada na potrzeby i oczekiwania naszych Pacjentów.

Czego można się u nas spodziewać?

Naszym priorytetem jest, aby każdy Pacjent mógł czuć się u nas komfortowo i bezpiecznie. Nasz zespół przeprowadzi Panią/Pana przez cały proces wizyty konsultacyjnej. Od momentu przejścia przez drzwi kliniki będzie Pani/Pan mogła/mógł odetchnąć, ponieważ w pełni zadbamy o każdy szczegół, aby wizyta przebiegła przyjemnie.

Zapraszamy kilka minut przed rozpoczęciem wizyty, w celu uzupełnienia dokumentów. Nasz doświadczony personel z przyjemnością odpowie na wszelkie pytania i wyjaśni procedury. Jeszcze przed rozpoczęciem wizyty zaprosimy Panią/Pana na wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, które jest niezbędne do przeprowadzenia wizyty konsultacyjnej (Jeśli posiada Pani/Pan aktualne zdjęcie pantomograficzne, wykonane nie dalej niż pół roku temu, prosimy o zabranie go ze sobą na wizytę). Na wizycie zaprosimy do rozmowy z naszym specjalistą, który dokładnie przeanalizuje historię medyczną oraz określi cel wizyty, skupimy się na zapoznaniu się ze stanem zdrowia jamy ustnej, badaniu zębów oraz określeniu potrzeb leczenia. Będziemy pracować razem, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia, który będzie spełniał indywidualne potrzeby. Staramy się, aby każda wizyta była jaknajmniej inwazyjna i aby Pacjent czuł się komfortowo i bezpiecznie. Po zakończeniu wizyty określimy dalsze kroki oraz przedstawimy plan leczenia, który będzie dopasowany do potrzeb zdrowotnych, funkcjonalnych oraz wizualnych.

Nawrocki Clinic mieści się przy ul. Kościuszki 2a w Gdańsku. Składa się z trzech pięter, 15 gabinetów – stomatologicznych i zabiegowych, służących do przeprowadzania zabiegów w znieczuleniu ogólnym oraz laboratorium protetycznego. Wnętrze wypełnione jest naturalnymi materiałami i stonowaną kolorystyką z elementami nowoczesnego designu. Dodatkowym udogodnieniem dla naszych Pacjentów jest pochodzący z XX wieku fortepian, który stoi w centralnym miejscu kliniki, a profesjonalni pianiści umilają czas Pacjentom w oczekiwaniu na ich wizyty.

Dbając o Państwa komfort oraz zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa, pragniemy poinformować, że podczas zabiegów przeprowadzanych w znieczuleniu ogólnym, w naszej klinice, możliwa jest obecność tylko jednej osoby towarzyszącej.

Procedura jest stosowana jako środek zapobiegawczy, mający na celu minimalizację ryzyka i zapewnienie pełnej troski o dobro pacjenta oraz sprzyjające warunki do przeprowadzenia zabiegu w sposób jak najbardziej dogodny dla wszystkich stron.

Dziękujemy za zrozumienie oraz współpracę w tym zakresie i zapewniamy, że nasz personel medyczny będzie czynić wszelkie starania, aby Państwa czas w klinice przebiegał jak najbardziej sprawnie i profesjonalnie. Stawiamy na jakość obsługi i dbamy o Państwa potrzeby na każdym etapie procesu.

Do zobaczenia na wizycie w Nawrocki Clinic.

Szanowny Pacjencie,

Dziękujemy za zaufanie przy wyborze Nawrocki Clinic. Jesteśmy jedną z najbardziej nowoczesnych i największych klinik stomatologicznych w Polsce. Nasi specjaliści posiadają ogromne doświadczenie oraz najnowszą wiedzę w zakresie stomatologii. W naszej klinice dbamy przede wszystkim o dobrą atmosferę, komfort oraz poczucie bezpieczeństwa Pacjenta.

Jak przygotować się na wizytę?

Przed wizytą w naszej klinice zachęcamy do odbycia rozmowy z dzieckiem na temat tego, co znajduje się w gabinecie oraz czego może się spodziewać (fotel stomatologiczny, który jeździ w górę i w dół; lampa, którą oświetlamy zęby; narzędzia stomatologiczne, w których skład wchodzi lusterko do przyglądania się zębom, zgłębnik do drapania zębów, upychadło do wypełnień oraz pęseta do łapania np. wacików). Zdrobnienia są jak najbardziej mile widziane. Mobilizujemy również do nieużywania takich sformowań jak: nie bój się, nie będzie bolało itp. Pamiętając, że dziecko ignoruje słowo „nie” i całą uwagę skupia na słowach kluczowych. Przestrzegamy rodziców, aby nie nastawiać się na wykonanie wszystkich procedur zaplanowanych z góry, ponieważ wizyty pedodontyczne mają charakter nietypowy. Są przystosowane czasowo oraz tempem pracy do dziecka.

Czego można się u nas spodziewać?

Naszym priorytetem jest, aby każdy Pacjent mógł czuć się u nas komfortowo i bezpiecznie, niezależnie od wieku. Nasz zespół sprawuje pełną opiekę nad procesem wizyty adaptacyjnej. Od momentu przejścia przez drzwi kliniki będą Państwo mogli odetchnąć, ponieważ w pełni zadbamy o każdy szczegół, aby wizyta przebiegła przyjemnie.

Na pierwszą wizytę dziecko przychodzi z rodzicem/opiekunem prawnym. Zapraszamy kilka minut przed rozpoczęciem wizyty, w celu uzupełnienia niezbędnych do przeprowadzenia wizyty dokumentów. Nasz doświadczony personel z przyjemnością odpowie na wszelkie pytania i wyjaśni procedury. Czas oczekiwania umili poczekalnia dziecięca, doskonale przystosowana dla dziecka jak i rodzica. Na wizycie adaptacyjnej dziecko pozna lekarza i asystentkę, zapozna się również z gabinetem stomatologicznym, w którym będą przeprowadzane zabiegi. Zaprosimy do rozmowy z naszym specjalistą, skupimy się na zapoznaniu się ze stanem zdrowia jamy ustnej, badaniu zębów oraz określeniu
potrzeb leczenia.

Będziemy pracować razem, aby stworzyć spersonalizowany plan leczenia, który będzie spełniał indywidualne potrzeby. Staramy się, aby każda wizyta była jak najmniej inwazyjna i aby Pacjent czuł się komfortowo i bezpiecznie. Po zakończeniu wizyty określimy dalsze kroki, które będą indywidualnie dopasowane do potrzeb zdrowotnych, funkcjonalnych oraz wizualnych. Nawrocki Clinic mieści się przy ul. Kościuszki 2a we Wrzeszczu Gdańsku. Posiadamy osobną poczekalnię dziecięca, wyposażoną w książki oraz zabawki, aby umilić czas w oczekiwaniu na wizytę oraz zaraz po. W gabinecie również czekają nieliczne niespodzianki i nie są to wyłącznie naklejki „Dzielny Pacjent”. Do zobaczenia na wizycie w Nawrocki Clinic.

Zabieg składa się z poszczególnych etapów:

 1. Scaling – usuwanie zmineralizowanej płytki nazębnej, kamienia nazębnego skalerem ultradźwiękowym
 2. Piaskowanie – usunięcie płytki nazębnej i osadów z powierzchni zębów przy pomocy piaskarki. Piaskowanie jest bezpieczne dla szkliwa, prac protetycznych i implantów. Do zabiegu dobierany jest piasek dopasowany do indywidualnych potrzeb Pacjenta.
 3. Fluoryzacja – zmniejsza nadwrażliwość pozabiegową, zabezpiecza szkliwo przed próchnicą. Pomaga utrzymać szkliwo twarde i odporne na ubytki. Aplikujemy za pomocą pianki na łyżce, która trzymamy w jamie ustnej 2 minuty. Pozostałości pianki wypluwamy, nie płuczemy jamy ustnej. Po fluoryzacji nie należy jeść i pić przez 30 minut.

Pacjent zobowiązany jest przed planowanym zabiegiem:

 • nie jeść przez 6 godzin przed wizytą i nie pić płynów innych niż klarowne, i niegazowane przez 2 godziny – woda, herbata, klarowny sok jabłkowy oraz czarna kawa w niewielkich ilościach
 • nie pić alkoholu w żadnej postaci w okresie do 24 godzin przed narkozą
 • stawić się na zabieg bez makijażu, nie kremować dłoni ani twarzy
 • przed samym zabiegiem należy usunąć protezy zębowe, ruchome aparaty ortodontyczne, szkła kontaktowe
 • należy zdjąć i najlepiej pozostawić w domu wszelkie kolczyki, pierścionki, łańcuszki, klamry i spinki do włosów
 • prosimy na zabieg stawić się w odzieży górnej, możliwej do rozpięcia

PACJENT DO GABINETU MUSI PRZYJŚĆ W WYZNACZONYM TERMINIE W TOWARZYSTWIE OSOBY PEŁNOLETNIEJ, KTÓRA POMOŻE W DRODZE POWROTNEJ DO DOMU PACJENTA.

Po znieczuleniu (narkozie) przez 24 godziny nie wolno:

 • prowadzić pojazdów mechanicznych
 • pracować na wysokościach
 • podejmować ważnych decyzji.

Pacjent zobowiązany jest w czasie pierwszej wizyty zgłosić zbierającemu wywiad lekarzowi anestezjologowi lub stomatologowi kwalifikującemu do zabiegu wszystkie przebyte i istniejące schorzenia oraz wykonane zabiegi operacyjne i znieczulenia. Istotne jest powiadomienie lekarza anestezjologa o:

 • przebytych chorobach (serca, płuc, tarczycy, wątroby, nerek, astma, gruźlica, zapalenia żył, częste infekcje, choroby nowotworowe, cukrzyca, choroby psychiczne, choroby neurologiczne, choroby zakaźne /weneryczne i HIV)
 • przebytych operacjach (kiedy, z jakiego powodu, jaki rodzaj znieczulenia, ewentualne powikłania podczas znieczuleń lub w okresie pooperacyjnym)
 • zaburzeniach krzepnięcia krwi
 • nadciśnieniu tętniczym
 • znanych uczuleniach na leki i pokarmy
 • aktualnie przyjmowanych lekach i sposobie ich przyjmowania
 • nałogach (palenie, alkohol, inne)
 • ewentualnej ciąży

Wybielanie rozpoczynamy od zabezpieczenia dziąseł . Następnie osuszamy powierzchnie zębów i nakładamy żel wybielający, który naświetlamy lampą przez 15 minut. Proces nakładania żelu oraz naświetlania powtarzamy 3 razy. Po zabiegu zęby mogą być wrażliwe. W celu utrzymania efektu zabiegu należy przestrzegać białej diety oraz stosować się do zaleceń. W razie dolegliwości bólowych najczęściej występujących do 48h, można zażyć tabletkę przeciwbólową. Po zabiegu w celu zniesienia nadwrażliwości zaleca się stosowanie pasty Sensitive dla wrażliwych zębów.

Nawrocki Clinic gwarantuje swoim Pacjentom profesjonalną opiekę specjalistów stomatologów oraz najlepszą jakość materiałów. Stosujemy rozwiązania o najwyższej jakości oraz dajemy Pacjentom gwarancję na wszystkie prace wykonane w Klinice.

Wypełnienia

 • 2 lata gwarancji na wypełnienia
 • 1 rok gwarancji na wypełnienia w zębach mlecznych
 • IMPLANTY – Dożywotnia gwarancja na implant Astra, Ankylos w przypadku jego pęknięcia implant zostanie usunięty na koszt Nawrocki Clinic, a po okresie 3 miesięcy ponownie bezpłatnie wszczepiony
 • 5 lat gwarancji na łącznik implantologiczny

Uzupełnienia porcelanowe

 • 2 lata gwarancji na licówki, korony i mosty porcelanowe oraz cerkonowe.
 • W przypadku ich uszkodzenia w tym czasie zostaną wykonane nowe uzupełnienia protetyczne na koszt Nawrocki Clinic.
 • Ponad to, w przypadku uszkodzenia po okresie gwarancji w okresie do 5 lat od oddania pracy, nowe uzupełnienia protetyczne wykonamy z 50% rabatem.

Protezy

 • 2 lata gwarancji. Warunkiem utrzymania gwarancji jest:
 • zgłaszanie się na wizyty kontrolne co 6 miesięcy
 • uzupełnienie istniejących braków zębowych
 • stosowanie się do zaleceń lekarskich
 • obowiązkowa wizyta higienizacyjna co 6 miesięcy

 • Przez 15 do 20 minut od zabiegu zaciskać w ustach jałowy tampon zabezpieczający ranę, następnie usunąć go.
 • Przez 2 godziny po zabiegu nie jeść i nie pić.
 • W dniu zabiegu unikać wysiłku fizycznego oraz gorących pokarmów i napojów.
 • W dniu zabiegu nie palić papierosów i nie spożywać alkoholu, nie używać żadnych środków odurzających ani pobudzających.
 • W ciągu 24 godzin od zabiegu nie płukać jamy ustnej, aby uniknąć wypłukania skrzepu zabezpieczającego zębodół.
 • Po ustąpieniu znieczulenia, w razie wystąpienia dolegliwości bólowych można przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe (z wyłączeniem wpływających na krzepliwość krwi (np., aspiryna, polopiryna), nie przekraczając zalecanej dawki.
 • W celu zminimalizowania obrzęku można wykonać , zewnętrznie zimny okład.
 • Nie należy ingerować w ranę.
 • Staranna higiena jamy ustnej ze szczególnym uwzględnieniem okolicy zabiegu warunkuje prawidłowe gojenie rany poekstrakcyjnej.
 • W przypadku przedłużającego się bólu, obrzęku, krwawienia lub gorączki należy niezwłocznie skontaktować się z dentystą.
 • Można delikatnie używać płukanek antyseptycznych do zębów po 48 godzinach przez okres 7 do 14 dni.
 • Jeśli rana poekstrakcyjna zabezpieczona została szwami po 7 dniach należy zgłosić się na wizytę kontrolną połączoną ze zdjęciem szwów.

W celu uzyskania prawidłowego gojenia proszę przestrzegać następujących zaleceń:

 • Antybiotyk – Zalecenia indywidualne od lekarza dentysty
 • Nimesil stosować w przypadku dolegliwości bólowych co 12 godz 1 saszetka przez 7 dni.
 • W przypadku dużych dolegliwości bólowych pomiędzy dawką Nimesilu można zażywać 2 tabletki Paracetamolu 0,5 co 6 godzin
 • Nie palić papierosów przez 2 tygodnie i w trakcie przyjmowania antybiotyku nie pić alkoholu
 • Przez 2 godziny nic nie jeść i nic nie pić, po tym czasie można delikatnie jeść gryząc po przeciwnej stronie od zabiegu. Przez 2 miesiące obowiązuję miękka dieta,
 • Przez 2-3 dni unikać bardzo gorących i bardzo zimnych pokarmów i napojów.
 • Przez 3 dni niczym nie płukać jamy ustnej.
 • Po 3 dniach płukać delikatnie rozcieńczonym roztworem Perio Aid.
 • Myć zęby miękką szczoteczką i Perio Aid omijając przy tym powierzchnię przeszczepu.
 • Przez 2 tygodnie nie chodzić na basen, saune oraz proszę unikać dużego wysiłku fizycznego.
 • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o telefon do gabinetu: 058 5266004 lub 501143042
 • Po okresie 10 dni do 2 tyg. należy zgłosić się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

W celu uzyskania prawidłowego gojenia proszę przestrzegać następujących zaleceń:

 • Antybiotyk – Zalecenia indywidualne od lekarza dentysty
 • W przypadku dużych dolegliwości bólowych pomiędzy dawką Ketonalu można zażywać 2 tabletki Paracetamolu 0,5 co 6 godzin
 • Przez 2-3 dni można stosować zimne okłady okolicy, w której był przeprowadzony zabieg – lód w woreczku foliowym i przez ręcznik przykładać do policzka co 2 godziny na 0,5 godz.
 • Nie palić papierosów przez 2 tygodnie i w trakcie przyjmowania antybiotyku nie pić alkoholu
 • Przez 2 godziny nic nie jeść i nic nie pić, po tym czasie można delikatnie jeść gryząc po przeciwnej stronie od zabiegu. Przez 2 tygodnie obowiązuję miękka dieta, przez 2-3 dni unikać bardzo gorących i bardzo zimnych pokarmów i napojów.
 • Przez 3 dni niczym nie płukać jamy ustnej.
 • Po 3 dniach płukać delikatnie rozcieńczonym roztworem Eludrilu lub Perio-Aid.
 • W dniu zabiegu nie myć zębów, następnego dnia można delikatnie myć zęby unikając przez 2 dni okolicy zabiegu i po myciu płukać bardzo delikatnie małą ilością wody.
 • Przez 2 tygodnie nie chodzić na basen, saune oraz proszę unikać dużego wysiłku fizycznego.
 • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o telefon do gabinetu: 501143042
 • Po okresie 10 dni do 2 tyg. należy zgłosić się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

W celu uzyskania prawidłowego gojenia proszę przestrzegać następujących zaleceń:

 • Antybiotyk – Zalecenia indywidualne od lekarza dentysty
 • Nimesil stosować w przypadku dolegliwości bólowych co 12 godzin 1 saszetka przez 7 dni.
 • W przypadku dużych dolegliwości bólowych pomiędzy dawką Nimesilu można zażywać 2 tabletki Paracetamolu 0,5 co 6 godzin
 • Przez 2-3 dni można stosować zimne okłady okolicy, w której był przeprowadzony zabieg – lód w woreczku foliowym i przez ręcznik przykładać do policzka co 2 godziny na 0,5 godz.
 • Nie palić papierosów przez 2 tygodnie i w trakcie przyjmowania antybiotyku nie pić alkoholu
 • Przez 2 godziny nic nie jeść i nic nie pić, po tym czasie można delikatnie jeść gryząc po przeciwnej stronie od zabiegu. Przez 2 tygodnie obowiązuję miękka dieta, przez 2-3 dni unikać bardzo gorących i bardzo zimnych pokarmów i napojów.
 • Po 2 dniach płukać delikatnie nierozcieńczonym roztworem Perio Aid. (2x dziennie) przez 5 dni.
 • W dniu zabiegu nie myć zębów, następnego dnia można delikatnie myć zęby pastą Perio Aid unikając przez 2 dni okolicy zabiegu i po myciu płukać bardzo delikatnie małą ilością wody.
 • Przez 2 tygodnie nie chodzić na basen, saune oraz proszę unikać dużego wysiłku fizycznego.
 • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o telefon do gabinetu: 058 5266004 lub 501143042
 • Po okresie 10 dni do 2 tyg. należy zgłosić się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

W celu uzyskania prawidłowego gojenia proszę przestrzegać następujących zaleceń:

 • Antybiotyk – Zalecenia indywidualne od lekarza dentysty
 • Nimesil stosować w przypadku dolegliwości bólowych co 12 godzin 1 szaszetka
 • W przypadku dużych dolegliwości bólowych pomiędzy dawką Nimesilu można zażywać 2 tabletki Paracetamolu 0,5 co 6 godzin
 • Otrivin krople stosować 2-3 razy dziennie przez 7 dni do dziurki nosa po stronie wykonanego zabiegu.
 • Przez 2-3 dni można stosować zimne okłady okolicy, w której był przeprowadzony zabieg – lód w woreczku foliowym i przez ręcznik przykładać do policzka co 2 godziny na 0,5 godz.
 • Nie palić papierosów przez 2 tygodnie i w trakcie przyjmowania antybiotyku nie pić alkoholu
 • Przez 2 godziny nic nie jeść i nic nie pić, po tym czasie można delikatnie jeść gryząc po przeciwnej stronie od zabiegu. Przez 2 tygodnie obowiązuję miękka dieta, przez 2-3 dni unikać bardzo gorących i bardzo zimnych pokarmów i napojów.
 • Płukać delikatnie nierozcieńczonym roztworem Perio Aid. (2x dziennie przez 15-20 sekund, małe ilości) przez 5 dni.
 • W dniu zabiegu nie myć zębów, następnego dnia można delikatnie myć zęby pastą Perio Aid unikając przez 2 dni okolicy zabiegu i po myciu płukać bardzo delikatnie małą ilością wody.
 • Przez 2 tygodnie nie chodzić na basen, saune oraz proszę unikać dużego wysiłku fizycznego.
 • W przypadku jakichkolwiek wątpliwości prosimy o telefon do gabinetu: 058 5266004 lub 501143042
 • Po okresie 10 dni do 2 tyg. należy zgłosić się na wizytę kontrolną i zdjęcie szwów.

Masz dodatkowe pytania?

Zachęcamy serdecznie do kontaktu z naszymi specjalistami w celu uzyskania informacji.