blank

Co to jest reendo i kiedy należy je wykonać?

Gdy miazga zęba zostaje zainfekowana, konieczne okazuje się przeprowadzenie zabiegu endodoncji. Po nim mogą jednak pojawić się powikłania, które wymagają ponownego leczenia. Wykonuje się wtedy, tzw. reendo. To procedura pozwalająca raz jeszcze uratować ząb przed ekstrakcją. Czym jest dokładnie i jak przebiega? Kiedy zachodzi konieczność jego przeprowadzenia? W tym artykule przyjrzymy się dokładnie zabiegowi powtórnego leczenia kanałowego, by nie miał przed nami już żadnych tajemnic.

Na czym polega reendo?

Reendo to inaczej powtórne leczenie kanałowe, czyli zabieg wykonywany na zębie, który w przeszłości był już leczony kanałowo. Gdy po zabiegu pojawia się w nim stan zapalny, konieczne jest ponowne oczyszczenie i wypełnienie kanałów korzeniowych. Wiąże się to z otwarciem zęba i usunięciem poprzedniego wypełnienia.

Ile trwa powtórne leczenie endodontyczne

Wykonanie powtórnego leczenia endodontycznego zajmuje więcej czasu niż poprzednie. Wynika to przede wszystkim z usuwania poprzedniego wypełnienia, dokładnego opracowywania kanałów i ich szczelnego wypełniania. Czasem zachodzi również konieczność usunięcia złamanych narzędzi, które utkwiły w zębie podczas wcześniejszego zabiegu. Ze względu na skomplikowanie leczenia, powtórna endodoncja zazwyczaj wymaga więcej niż jednej wizyty. Pierwsza z nich jest dłuższa – z reguły trwa około dwóch godzin, jednak w wyjątkowo trudnych przypadkach czas ten się zwiększa. Kolejne wizyty trwają już krócej, najczęściej godzinę.

Jak długo utrzymuje się ból zęba po reendo?

Ból po zabiegu reendo, podobnie jak po pierwotnym leczeniu kanałowym, nie jest powodem do obaw. Dyskomfort wynika przede wszystkim z naruszenia struktury zęba oraz okolicznych tkanek i jest sygnałem, że rozpoczął się intensywny proces gojenia. Zazwyczaj utrzymuje się przez kilka dni i ustępuje samoistnie. Jeśli jednak z dnia na dzień ból się nasila, a wokół miejsca zabiegu rośnie obrzęk – niezwłocznie wybierzmy się do lekarza. Wczesne wykrycie powikłań pozwoli na wdrożenie efektywnego leczenia i przywrócenie pełnego zdrowia jamy ustnej.

Czy warto wykonać powtórne leczenie kanałowe?

Powtórne leczenie kanałowe to ostatnia deska ratunku przed ekstrakcją. Musimy mieć jednak na uwadze, że jest to znacznie bardziej skomplikowany zabieg niż pierwotne leczenie endodontyczne. Bardzo wiele zależy od stopnia zaawansowania infekcji, stanu naszego zdrowia oraz anatomii leczonego zęba. Warto porozmawiać więc ze stomatologiem i dowiedzieć się, jak ocenia on szanse na powodzenie reendo w naszym przypadku. W niektórych sytuacjach zabieg pozwoli na zachowanie naturalnego uśmiechu na wiele lat. Jeśli jednak ząb jest bardzo osłabiony lub zniszczony przez próchnicę, ponowne przeprowadzenie zabiegu może nie być najlepszym wyborem.

Alternatywy dla leczenia reendo

Reendo nie zawsze jest możliwe. Dzieje się tak, gdy stan zapalny jest zbyt zaawansowany, pod dziąsłem znajduje się ubytek próchnicowy lub doszło do pęknięcia korzenia. Przeciwwskazaniem są również wielokrotnie odnawiające się zakażenia i znaczne uszkodzenie struktury zęba. Co zatem robić, kiedy nie uda się przeprowadzić ponownego leczenia kanałowego?

Alternatywą niestety pozostaje jedynie ekstrakcja. Zamiast kolejnych prób leczenia kanałowego, wyrywamy ząb i zapobiegamy tym samym dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji. Usunięcie stanowi skuteczne rozwiązanie, a nowoczesne techniki stomatologiczne pozwalają na przeprowadzenie go szybko i bezboleśnie. I choć z początku utrata zęba może być trudna do zaakceptowania, to istnieje wiele metod na przywrócenie naszemu uśmiechowi funkcjonalności i pełnej estetyki.

Brakujący ząb możemy zastąpić estetycznym uzupełnieniem protetycznym. Wstawienie implantów to jedno z najtrwalszych i naturalnie wyglądających rozwiązań. Implanty są cenione przez pacjentów za funkcjonalność i wysoką jakość wykonania. Ich wszczepienie to inwestycja w piękny i zdrowy uśmiech na długie lata.

Podsumowanie

Reendo to procedura stomatologiczna, którą wykonujemy po niepowodzeniu wcześniejszego leczenia kanałowego. Wyleczony ząb może bowiem ponownie ulec zakażeniu i wywoływać dolegliwości bólowe. Przebieg reendo jest bardzo podobny do tradycyjnego leczenia endodontycznego – z tą różnicą, że najpierw stare wypełnienie musi zostać usunięte. To właśnie z tego powodu zabieg trwa dłużej niż jego pierwotna wersja. Warto omówić z dentystą nasz przypadek i dowiedzieć się, jaka opcja będzie najkorzystniejsza dla zdrowia naszej jamy ustnej.


Data publikacji:

Zobacz również: