Czy leczenie kanałowe daje trwały efekt?
Leczenie kanałowe to zabieg, który pozwala na usunięcie zainfekowanej miazgi zęba i uniknięcie jego ekstrakcji. To korzystne rozwiązanie, jednak niekiedy może stać się również źródłem do obaw. Czy taka metoda przyniesie trwałe efekty? Czy nasz ząb będzie teraz bardziej podatny na uszkodzenia? Przekonajmy się, jak wygląda życie z zębem wyleczonym kanałowo i co możemy zrobić, by o niego zadbać.
Czy ząb po leczeniu kanałowym może się zepsuć?
Ząb po leczeniu endodontycznym jest martwy – w środku nie ma już unerwionej i unaczynionej tkanki. Nie oznacza to jednak, że nie może się w niego wdać żadna infekcja bakteryjna. Jego zewnętrzna część wciąż jest narażona na działanie szkodliwych czynników i powstawanie ubytków. Co więcej, może być nam trudniej zaobserwować, że z zębem dzieje się coś złego – po prawidłowym wykonaniu endodoncji nie odczujemy bowiem bólu. Nawet rozległa próchnica nie będzie dawać żadnych objawów podczas nagryzania, dotykania czy spożywania słodkich potraw. Ból pojawi się dopiero wtedy, gdy problem przeniesie się na sąsiednie zęby lub rozwinie się stan zapalny w okolicy przywierzchołkowej.
Wyleczony kanałowo ząb jest również słabszy. Musiał zostać rozwiercony, a to znacznie naruszyło całą jego strukturę. Nie ma w nim już także miazgi, która dotychczas dostarczała do jego wnętrza składniki odżywcze. Wszystko to sprawia, że po zabiegu endodoncji jest bardziej podatny na uszkodzenia mechaniczne. Jego nadmierne obciążanie (na przykład poprzez gryzienie bardzo twardych pokarmów czy zgrzytanie zębami w czasie snu) może prowadzić do złamania.
Ile wytrzyma ząb po leczeniu kanałowym?
Ząb po leczeniu kanałowym nie jest niezniszczalny – nie oznacza to jednak, że musi się zepsuć. Przy odpowiedniej higienie może służyć nam przez wiele lat, a nawet do końca życia. Czasem zdarzają się jednak sytuacje, gdy już po kilku tygodniach lub miesiącach pojawiają się niepokojące objawy. Wynika to najczęściej z nieprawidłowo wykonanej procedury lub poważnych zaniedbań w higienie jamy ustnej. W takiej sytuacji najczęściej wymagane będzie przeprowadzenie zabiegu reendo, czyli powtórne leczenie endodontyczne lub w skrajnych przypadkach ekstrakcja.
Jakie czynniki wpływają na trwałość leczenia kanałowego?
Na trwałość leczenia kanałowego mają wpływ zarówno przebieg samej procedury, jak i jakość jej wykonania. Dentysta ma za zadanie całkowicie oczyścić koronę zębową z chorej miazgi, oczyścić kanały i je wypełnić. Jeśli zrobi to precyzyjnie, a do odbudowy zęba wykorzysta wysokiej jakości materiały, znacznie zwiększa szanse na pełen sukces zabiegu. Nie bez znaczenia dla trwałości endodoncji pozostaje również sposób, w jaki dbamy o wyleczony ząb.
Jak dbać o ząb po leczeniu kanałowym, aby przedłużyć jego trwałość?
O ząb po procedurze endodoncji powinniśmy dbać – i to nie tylko w pierwszych dniach po zabiegu. Tuż po wyjściu z gabinetu będziemy jednak musieli zwrócić na to szczególną uwagę. Przez kilka kolejnych dni w okolicznych tkankach będą zachodzić bowiem intensywne procesy gojenia. Żeby je wesprzeć, powinniśmy uwzględnić wszystkie zalecenia po leczeniu kanałowym otrzymane od dentysty.
W późniejszym okresie warto natomiast regularnie uczęszczać na kontrole uzębienia. Dzięki temu wszelkie nieprawidłowości w obszarze zęba zostaną szybko zauważone i wyleczone. Szczególnie ważne po zabiegu są również nasze codzienne nawyki. Dokładne szczotkowanie zębów i korzystanie z nici dentystycznej pozwoli nam dotrzeć do trudno dostępnych miejsc i lepiej oczyścić jamę ustną. Zapobiegniemy w ten sposób namnażaniu się bakterii odpowiedzialnych za powstawanie próchnicy.
Jak rozpoznać, że ząb leczony kanałowo wymaga ponownej interwencji?
Choć endodoncja jest skuteczną metodą leczenia zębów, czasem pojawiają się komplikacje. Niekiedy może zaistnieć potrzeba ponownego wykonania zabiegu (reendo). W ostateczności konieczna staje się natomiast ekstrakcja – szczególnie wtedy, gdy anatomia naszego zęba sprawia, że dochodzi do regularnego odnawiania się infekcji.
Co świadczy o niepowodzeniu leczenia bezpośrednio po zabiegu?
Przez kilka dni po leczeniu kanałowym w obszarze zęba zachodzą intensywne procesy gojenia. Może wiązać się to z pewnym dyskomfortem (najczęściej niewielkim bólem i opuchlizną). Jeśli jednak objawy nie ustępują, a wręcz przybierają na sile – warto jak najszybciej skonsultować się ze stomatologiem. Szczególnie niepokojące jest pojawienie się ropnego wysięku, gorączki oraz dynamicznie rozrastającego się obrzęku.
Dolegliwości doświadczane bezpośrednio po zabiegu są najczęściej związane z nieprawidłowym wykonaniem leczenia. Dentysta mógł przeoczyć jeden z kanałów (szczególnie przy skomplikowanej anatomii zęba, gdy do zabiegu nie został użyty mikroskop). Czasem zdarza się również nieprecyzyjne ich oczyszczenie, niedopasowanie wypełnienia lub pozostawienie w komorze zębowej narzędzia endodontycznego.
Jak poznać, że ząb wymaga interwencji po kilku latach od endodoncji?
Często procesy zachodzące wewnątrz zęba leczonego kanałowo przez długi czas przebiegają bezobjawowo. Dopiero gdy stan zapalny osiąga pewien poziom, zaczynamy zauważać niepokojące zmiany.
Pulsujący, silny ból zęba sugeruje odnowienie się infekcji. Najczęściej pojawia się ona na skutek nieprzestrzegania zaleceń specjalisty, w tym przede wszystkim braku dbania o odpowiednią higienę. Z kolei ból nasilający się podczas leżenia świadczy o formowaniu się ropnia okołowierzchołkowego. Często towarzyszy mu także powiększający się obrzęk wokół dziąsła.
Pamiętajmy, że ząb po leczeniu kanałowym nie powinien boleć – ani samoistnie, ani w kontakcie z zimnem lub ciepłem. Jeśli zaczynamy czuć w nim lub jego okolicy pulsowanie, mrowienie, swędzenie czy ucisk, odwiedźmy gabinet stomatologa. Nawet po wielu latach może okazać się, że doszło do powikłań, które należy czym prędzej wyleczyć.
Jakie objawy powinny niepokoić po leczeniu kanałowym?
Poniżej zebraliśmy listę objawów, które powinny wzbudzić naszą czujność – niezależnie od tego, ile czasu minęło od zabiegu. Warto udać się wtedy do dentysty i sprawdzić, co dzieje się z zębem.
Niepokojące objawy po leczeniu kanałowym to:
- silny ból zęba i jego okolic (często o charakterze pulsującym), narastający z dnia na dzień;
- zwiększający się obrzęk;
- ból promieniujący do innych części twarzy (skroni, policzka, szyi, ucha);
- nadwrażliwość zęba na ciepło lub zimno;
- gorączka;
- zaczerwienienie i nadwrażliwość dziąseł;
- ogólne osłabienie organizmu;
- powiększone węzły chłonne;
- brzydki zapach z ust;
- rozchwianie zęba;
- ropień.
Podsumowanie
Leczenie kanałowe ratuje ząb przed usunięciem, lecz nie czyni go niezniszczalnym. Wciąż może on zostać uszkodzony mechanicznie lub poprzez rozwijającą się próchnicę. Warto utrzymywać więc prawidłową higienę jamy ustnej i monitorować jego obszar podczas kontroli dentystycznych. Prawidłowo przeprowadzony zabieg, w połączeniu z dobrą higieną jamy ustnej i regularnymi wizytami kontrolnymi, może przywrócić mu pełną funkcjonalność. Pamiętajmy jednak, że czasem anatomia zęba, odnawiające się zakażenia, czy komplikacje prowadzą do ponownej interwencji. Może być ona wymagana zarówno krótko po zabiegu, jak i po kilku latach. Przyczyny są różnorodne i często trudne do jednoznacznego określenia bez dokładnego badania stomatologicznego. Jeśli tylko zauważymy objawy wzbudzające nasz niepokój, skonsultujmy się z lekarzem.
Data publikacji:
Autor:
dr n. med. Michał Nawrocki M.Sc.
Zobacz również:
- Co to jest i jak przebiega leczenie kanałowe?
- Zalecenia po wykonaniu leczenia endodontycznego
- Czy leczenie kanałowe boli podczas i po wykonaniu zabiegu?
- Kiedy należy wykonać leczenie kanałowe?
- Co to jest reendo i kiedy należy je wykonać?
- Ile trwa leczenie kanałowe? Od pierwszego objawu do wyleczenia
- Czy warto wykonać leczenie kanałowe?