Co to jest i jak przebiega leczenie kanałowe?
Głęboka próchnica, urazy mechaniczne lub infekcja mogą prowadzić do zapalenia miazgi. Jedyną możliwością ratowania zęba przed ekstrakcją jest wtedy leczenie kanałowe. Choć to procedura wymagająca szczególnej precyzji, to pozwala nam zachować naturalne uzębienie na wiele lat. Na czym dokładnie polega zabieg leczenia endodontycznego? Jak przebiega zabieg? Przyjrzyjmy mu się z bliska i poznajmy odpowiedzi na te pytania.
Co to jest leczenie kanałowe?
Leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe) to zabieg skoncentrowany na żywej tkance wewnątrz zęba – miazdze. Miazga odpowiada za dostarczanie do zęba składników odżywczych. Gdy ulega zapaleniu lub zakażeniu, jedynym sposobem na uratowanie zęba jest właśnie leczenie kanałowe. Zabieg koncentruje się na usunięciu zainfekowanej tkanki i wypełnieniu powstałej przestrzeni specjalnym materiałem. Dzięki temu można uratować ząb, który w przeciwnym wypadku musiałby być usunięty.
Leczenie endodontyczne krok po kroku
Leczenie endodontyczne można podzielić na dwa rodzaje: tradycyjne oraz to z użyciem mikroskopu. Jego przebieg różni się w zależności od wybranej metody.
Tradycyjne leczenie kanałowe
Standardowe leczenie kanałowe polega na mechanicznym oczyszczeniu kanałów z zainfekowanej miazgi. Następnie wypełnia się je specjalnym materiałem i szczelnie zamyka. Ostatnim krokiem jest odbudowa korony zębowej, ponieważ w trakcie zabiegu powstał w niej ubytek. Poszczególne etapy tej procedury w uproszczeniu wyglądają mniej więcej tak:
- wykonanie zdjęć RTG – dzięki ich wnikliwej analizie dentysta ocenia stan zęba oraz liczbę kanałów oraz ich ułożenie;
- podanie znieczulenia – miejscowe znieczulenie pozwala na przeprowadzenie zabiegu bez silnych dolegliwości bólowych;
- otwarcie korony zęba – stomatolog wykonuje otwór, aby uzyskać dostęp do komory korzeniowej;
- usunięcie miazgi – oczyszczenie kanałów z miazgi i ich dokładne zdezynfekowanie;
- wypełnienie kanałów zębowych – najczęściej stosowana na tym etapie jest plastyczna gutaperka, którą wprowadza się do wszystkich odgałęzień kanału;
- ponowne wykonanie RTG – lekarz sprawdza, czy leczenie się powiodło;
- odbudowa korony – w zależności od stopnia uszkodzenia zęba można zastosować w tym celu wypełnienie lub koronę protetyczną.
Leczenie endodontyczne pod mikroskopem
Proces leczenia wygląda podobnie jak w przypadku tradycyjnego leczenia kanałowego. Wszystkie czynności zabiegowe wykonywane są tutaj jednak pod kontrolą mikroskopu. Jego zastosowanie zwiększa pole widzenia dentysty i daje szczegółowy obraz wnętrza zęba. Pozwala to na zlokalizowanie nawet bardzo wąskich, zakrzywionych lub ukrytych kanałów. Lekarz może też precyzyjnie usunąć najmniejsze fragmenty miazgi, co zmniejsza ryzyko ponownego zakażenia. Co więcej, zastosowanie tego narzędzia wiąże się też ze skróceniem czasu spędzonego na fotelu dentystycznym.
FAQ
Czy leczenie kanałowe jest bezpieczne?
Leczenie kanałowe to procedura wykonywana przez stomatologów dość często. Przy prawidłowym wykonaniu jest ona całkowicie bezpieczna. Nowoczesne technologie stomatologiczne i profesjonalne narzędzia pozwalają na precyzyjne przeprowadzenie zabiegu, minimalizując ryzyko powikłań. Musimy jednak pamiętać, że każda ingerencja medyczna niesie ze sobą pewne ryzyko. Czasem kanały nie zostaną w pełni oczyszczone – dochodzi wtedy do powtórnego zapalenia i niezbędne staje się wykonanie powtórnego leczenia – reendo.
Czy leczenie kanałowe jest zdrowe?
Prawidłowe przeprowadzenie leczenia kanałowego jest korzystnym rozwiązaniem dla zdrowia naszej jamy ustnej. Pozwala nie tylko na zlikwidowanie stanu zapalnego, lecz również uniknięcie ekstrakcji. W czasie zabiegu dentysta eliminuje źródło infekcji i zapobiega dalszemu rozwojowi bakterii. Ząb leczony endodontycznie nie stanowi zatem żadnego zagrożenia dla naszego zdrowia.
Czy ząb po leczeniu kanałowym jest martwy?
W trakcie leczenia endodontycznego dentysta usuwa miazgę, nerwy i naczynia krwionośne. Ząb po zabiegu nie posiada już żywej tkanki, więc jest martwy. Szkliwo i zębina mogą jednak funkcjonować bez miazgi jeszcze przez wiele lat, dzięki czemu zachowamy na dłużej nasz naturalny uśmiech. Choć ząb leczony endodontycznie jest bardziej podatny na złamania, odpowiednia higiena jamy ustnej, odpowiednia odbudowa po leczeniu kanałowy, okresowa kontrola radiologiczna i regularne wizyty kontrolne u stomatologa przedłużą jego żywotność.
Podsumowanie
Leczenie kanałowe to skuteczna metoda, dzięki której możemy uratować zęba przed ekstrakcją. Jest ona skoncentrowana na usuwaniu chorej miazgi zęba i oczyszczeniu kanałów, co pozwala wyeliminować źródło bólu i zapobiec dalszemu rozwojowi infekcji. Istnieją dwa typy leczenia endodontycznego: tradycyjne oraz z wykorzystaniem mikroskopu. Standardowe leczenie polega na mechanicznym oczyszczaniu i wypełnianiu kanałów korzeniowych. Leczenie pod mikroskopem, jest bardziej precyzyjne i skuteczne. Dzięki profesjonalnie przeprowadzonej endodoncji zachowamy swój naturalny uśmiech na długie lata. Musimy jednak pamiętać, że niezależnie od wybranej metody, zabieg powinien być wykonany przez doświadczonego stomatologa. Warto zatem wybrać zaufanego specjalistę, który zapewni naszym zębom profesjonalną opiekę.
Data publikacji:
Autor:
dr n. med. Michał Nawrocki M.Sc.
Zobacz również:
- Zalecenia po wykonaniu leczenia endodontycznego
- Czy leczenie kanałowe boli podczas i po wykonaniu zabiegu?
- Czy leczenie kanałowe daje trwały efekt?
- Kiedy należy wykonać leczenie kanałowe?
- Co to jest reendo i kiedy należy je wykonać?
- Czy warto wykonać leczenie kanałowe?
- Ile trwa leczenie kanałowe? Od pierwszego objawu do wyleczenia