Kanałowe leczenie zębów

Gdy się śmiała, jej rysy, jak drobne fale, powoli rozchodziły się ku miękkim promieniom słońca.

Banana Yoshimoto. Tsugumi

nawrocki zdjecie endodoncja

Kiedy trzeba przeprowadzić leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe bywa jedyną alternatywą dla usunięcia zęba, kiedy jego części wewnętrzne, nerw i naczynia krwionośne, pozostają w stanie stanu zapalnego lub martwicy. Taki stan rzeczy wywołuje najczęściej nieleczona próchnica. Czasami zabieg wykonuje się również w przypadku pęknięć, złamań. Leczenie kanałowe w Gdańsku to szansa na zatrzymanie zęba. Warto wiedzieć, że zabieg przeprowadza się zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Objawy, które wskazują na konieczność wykonania leczenia endodontycznego

Wielu Pacjentów, przez długi czas, nie zdaje sobie sprawy z tego, w jak poważnym stanie są ich zęby. Często nie dają one żadnych objawów, wskazujących na konieczność wykonania leczenia kanałowego, ale nie zawsze. Poniżej wymieniono oznaki, które najczęściej świadczą o potrzebie wybrania się do endodont.

  • ostry lub tępy ból zęba;
  • nasilający się ból przy gryzieniu i naciskaniu;
  • występowanie przebarwień;
  • nieustająca i przedłużająca się nadwrażliwość na ciepło i zimno;
  • opuchlizna i zaczerwienienie dziąsła w okolicy zęba;
  • pojawienie się przetoki ropnej.

Mnóstwo Pacjentów dowiaduje się o złym stanie zęba dopiero po wykonaniu zdjęcia RTG lub Tomografii Komputerowej oraz przeprowadzeniu podstawowego badania stomatologicznego. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u dentysty. Nawet jeśli, pozornie, z zębami wszystko wydaje się być w najlepszym porządku.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Zazwyczaj leczenie kanałowe wykonywane jest podczas jednej wizyty, która trwa około 2 godzin. Należy jednak pamiętać o tym, że każdy przypadek jest inny. W Nawrocki Clinic podejmujemy się nawet najtrudniejszych zadań. Nasi specjaliści przeprowadzają bardzo skomplikowane zabiegi, np. leczenie kanałów zakrzywionych i niedrożnych czy naprawy powikłań pozabiegowych, np. usuwanie złamanych narzędzi. Czasami konieczne jest rozłożenie leczenia na dwie wizyty.

Czy każdy ząb można poddać leczeniu kanałowemu?

Endodoncja w Gdańsku stoi na naprawdę wysokim poziomie. Dlatego w naszej klinice wykonujemy leczenie kanałowe wszystkich zębów, również tych z poważnymi zmianami czy skomplikowanym ułożeniem kanałów. Warto jednak wiedzieć, że czasami przeprowadzenie leczenia endodontycznego nie jest możliwe i nie zależy od umiejętności czy chęci lekarza. Mowa tutaj o takich przypadkach jak: pęknięcie korzenia czy zanik kości wokół niego. W takich sytuacjach pozostaje jedynie usunięcie zęba.

Ile kosztuje leczenie kanałowe?

Koszt leczenia endodontycznego zależy od stopnia skomplikowania danego przypadku. Do każdego Pacjenta podchodzimy w sposób indywidualny, dlatego wskazanie jednej ceny byłyby niemożliwe. Koszt jest zależny także od typu zębów (siekacze, kły, zęby przedtrzonowe, zęby trzonowe), liczby kanałów oraz rodzaju leczenia pierwotnego lub wtórnego. Zapraszamy do zapoznania się z cennikiem, który jest dostępny na naszej stronie internetowej. Dokładny koszt zostanie przedstawiony na pierwszej wizycie u endodonty. Wówczas lekarz po pełnej diagnostyce opracowuje plan leczenia i skrupulatnie objaśnia go Pacjentowi.

Na czym polega leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe jest zaawansowanym i skomplikowanym zabiegiem. Wykonywane przez doświadczonego profesjonalistę przebiega sprawnie i bez bólu. Proces rozpoczyna się od usunięcia próchnicy z zęba i wykonania dojścia do kanałów korzeniowych. Otwarcie komory miazgi musi być wykonane starannie. W innym wypadku może zakończyć się złamaniem narzędzia stomatologicznego czy wystąpieniem przebarwień zęba po zakończonym zabiegu.

Po przygotowaniu korony zęba endodonta rozpoczyna proces usuwania miazgi. Leczenie kanałowe pod mikroskopem w Gdańsku, w Nawrocki Clinic, przebiega z wykorzystaniem nowoczesnych maszynowych systemów endodontycznych, które ułatwiają wykonywanie zabiegu i zwiększają jego precyzję. Po dokładnym usunięciu tkanki następuje etap oczyszczania kanałów korzeniowych. Endodonta dodatkowo je poszerza, aby skrupulatnie pozbyć się wszystkich bakterii.

Po dokładnym opracowaniu i zdezynfekowaniu, kanały korzeniowe są osuszane i wypełniane specjalnymi preparatami. Pełnią one funkcję uszczelniającą i zapobiegawczą (chronią przed rozwojem bakterii). W końcowym etapie endodonta wykonuje zdjęcie RTG, aby upewnić się, że kanały zostały dokładnie wypełnione i wszystko jest w najlepszym porządku. Aby przywrócić pełną sprawność zęba, po leczeniu konieczne jest przeprowadzenie jego odbudowy materiałem kompozytowym albo koroną protetyczną.

Czy leczenie kanałowe boli?

Wielu Pacjentów rezygnuje z leczenia kanałowego, ponieważ obawia się bólu. Wolą usunąć ząb niż poddać się zabiegowi, który mógłby zachować go na długi czas. Choć leczenie endodontyczne jest skomplikowane, wbrew pozorom, nie jest bolesne. Przed rozpoczęciem Pacjent otrzymuje znieczulenie miejscowe. Dzięki niemu nie odczuwa żadnych dolegliwości. 

W naszej klinice dbamy o każdego Pacjenta i zapewniamy najlepsze warunki podczas leczenia. Osoby z dentofobią, mogą zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu pod narkozą. Dysponujemy dwiema nowoczesnymi salami, które są wyposażone w odpowiednie aparatury, umożliwiające zastosowanie znieczulenia ogólnego. Podczas zabiegu pacjent znajduje się pod stałą kontrolą profesjonalnych urządzeń monitorujących funkcje życie i opieką anestezjologa.

Powtórne leczenie kanałowe – kiedy jest potrzebne?

Wielu Pacjentów nurtuje pytanie – jak długo wytrzymują zęby leczone kanałowo? Odpowiednio przeprowadzony zabieg, przez doświadczonego endodontę, pozwala zachować ząb tak długo jak zęby naturalne. Zdarzają się jednak przypadki, w których konieczne jest wykonanie powtórnego zabiegu (re-endo). Powodem tego jest wystąpienie głębokiej próchnicy, nieszczelne wypełnienie czy niepoprawnie wykonane leczenie pierwotne.

Ponowne leczenie kanałowe polega na usunięciu materiału wypełniającego ząb, dojściu do kanałów i zlokalizowaniu nieprawidłowości. Po tym lekarz może przeprowadzić leczenie i zastosować szczelne wypełnienie. Powtórne leczenie kanałowe może uratować ząb. W skrajnych przypadkach niezbędne będzie, niestety, jego usunięcie.

Endodoncja w Gdańsku – skuteczne i bezbolesne leczenie w Nawrocki Clinic

Naszą klinikę tworzą doświadczeni specjaliści, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i doskonalą umiejętności. Dysponujemy także najnowocześniejszym sprzętem, który umożliwia przeprowadzanie skutecznego i precyzyjnego leczenia. Jeśli chcesz ocalić swoje zęby przed usunięciem i pozbyć się dolegliwości bólowych, zachęcamy do skorzystania z usług Nawrocki Clinic. Zapraszamy wszystkich mieszkańców Trójmiasta!