Zabiegi stomatologiczne w sedacji

Do końca życia nie zapomnę jej uśmiechu. Naprawdę, do końca.
Wypełnia całe moje ciało.

Mona Kasten, Save you

Leczenie zębów w sedacji - pacjentka przyjmująca gaz rozweselający.

Sedacja wziewna – gaz rozweselający

Sedacja wziewna to bezpieczna metoda pozwalająca zredukować strach i pozbyć się wszelkich obaw towarzyszących Pacjentom w związku z wizytą u stomatologa. Leczenie zębów z gazem rozweselającym jest łatwym do przeprowadzenia procesem, który umożliwia stopniowe ograniczenie świadomości Pacjenta oraz zmniejszenie odczuwanego przez niego bólu. Jest to jedna z usług, na którą chętnie decydują się Pacjenci Nawrocki Clinic.

Na czym polega leczenie zębów w sedacji?

Leczenie zębów w sedacji polega na przeprowadzaniu zabiegów stomatologicznych u Pacjentów, których poddano sedacji wziewnej. Wówczas do twarzy leczonej osoby przykładana jest maska nosowa, przez którą podawana jest mieszanka podtlenku azotu i tlenu. Stężenie mieszaniny opracowuje i kontroluje stomatolog przy wykorzystaniu nowoczesnej aparatury.Stosowana w sedacji mieszanka gazów niesie za sobą umiarkowane działanie znieczulające i w niewielkim stopniu euforyzujące – stąd wzięła się nazwa „gaz rozweselający”. Efekty jego działania widać już kilka chwil po podaniu, a świadomość Pacjenta oraz odczuwanie przez niego bólu zostają ograniczone. Cały czas jednak można utrzymywać z nim kontakt wzrokowo-słowny, dzięki czemu jego bezpieczeństwo nie jest zagrożone.

Kiedy wdrażamy leczenie zębów z gazem rozweselającym?

Leczenie zębów z gazem rozweselającym wdraża się, gdy Pacjenci obawiają się wizyt u stomatologa, a w skrajnych przypadkach cierpią nawet na dentofobię. Leczenie zębów w sedacji sprawdza się także u osób, które borykają się z odruchami wymiotnymi czy osiągnięcie u nich odpowiedniego stopnia znieczulenia jest trudne. Sedacja wziewna często stosowana jest także u dzieci, które mogą źle znosić wizyty dentystyczne albo są poddawane długim i nieprzyjemnym zabiegom. Jest to metoda całkowicie bezpieczna, a w przypadku najmłodszych Pacjentów, którzy mają skłonności do nadpobudliwości czy cierpią na astmę, sedacja wziewna może być rozwiązaniem służącym podniesieniu poziomu bezpieczeństwa zabiegu.

Zakończenie zabiegu

Po tym, gdy leczenie zębów w sedacji zostanie już ukończone, Pacjenta poddaje się zabiegowi natlenienia. Dzięki oddychaniu czystym tlenem, podtlenek azotu jest eliminowany z jego płuc, a w niedługim czasie zostaje on wydalony całkowicie. Po zabiegu Pacjenci nie powinni podejmować się prowadzenia pojazdów mechanicznych ani wykonywać niebezpiecznych prac. Możliwe powikłania nie zagrażają zdrowiu Pacjentów, a zaliczamy do nich nudności i wymioty (zwykle wtedy, gdy przed zabiegiem przyjęto posiłek), zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi.

Wskazania do sedacji

Sedacja wziewna to zabieg, który, jak już wspominaliśmy, stosuje się w głównej mierze u Pacjentów z dentofobią, czyli lękiem przed zabiegami dentystycznymi. Jest to także metoda, którą często wykorzystuje się w przypadku dzieci. Sedacja gazem rozweselającym jest możliwa do zastosowania nawet u najmłodszych pociech – od 3. roku życia. Wskazania do sedacji obejmują także Pacjentów cierpiących na padaczkę i astmę, którzy na skutek stresu podczas zabiegu mogą doznać objawów chorobowych. Stosowanie gazu rozweselającego zmniejsza ryzyko wystąpienia ataku duszności czy napadu padaczkowego. Warto pamiętać o tym, że leczenie zębów z gazem rozweselającym nie jest powodem do wstydu i korzystają z niego zarówno dzieci, jak i dorośli. Dzięki sedacji można się odprężyć podczas nawet najbardziej napawającego strachem zabiegu dentystycznego.

Przeciwwskazania dla gazu rozweselającego

Pacjenci cieszący się dobrym zdrowiem mogą spokojnie zostać poddani sedacji wziewnej. Istnieją jednak przeciwwskazania dla gazu rozweselającego, które należy mieć na uwadze. Wśród nich wymienić można:

  • ciążę,
  • przyjęcie posiłku tuż przed zabiegiem,
  • nieżyt górnych dróg oddechowych,
  • nadużywanie substancji zmieniających świadomość,
  • choroby szpiku,
  • choroby dna oka,
  • stwardnienie rozsiane,
  • wrodzone wady serca,
  • znaczne niedobory witaminy B12.

Leczenie zębów w sedacji w Nawrocki Clinic – wybór, którego warto dokonać

W Nawrocki Clinic chętnie korzystamy z możliwości, jakie daje leczenie zębów z gazem rozweselającym. Dzięki tej bezpiecznej, zaufanej metodzie leczenie stomatologiczne może zostać przeprowadzone nawet u Pacjentów, którzy dotychczas mieli ogromne opory przed korzystaniem z usług dentystycznych. Do bezpieczeństwa stosowania sedacji przyczynia się fakt, że Pacjent pod jej wpływem dalej pozostaje świadomy – jego reakcje mogą być nieco opóźnione, jednak w dalszym ciągu jest w stanie komunikować się z lekarzem. Ponadto nad przeprowadzaniem zabiegu czuwa także specjalistyczna aparatura. Stosowanie sedacji wziewnej jest metodą, która nie wiąże się z żadnymi drastycznymi powikłaniami. Koszt sedacji wziewnej to w Nawrocki Clinic wynosi około 200 złotych. Możliwe jest połączenie sedacji wziewnej ze znieczuleniem miejscowym w celu uzyskania optymalnego działania przeciwbólowego. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Dopasujemy metody leczenia i znieczulenia dla każdego Pacjenta indywidualnie. Dzięki temu proces naprawy uzębienia w naszej Klinice jest bardzo komfortowy.