blank

Zalecenia po piaskowaniu zębów

Piaskowanie zębów pozwala skutecznie pozbyć się uporczywych przebarwień i osadów, dzięki czemu wychodzimy z gabinetu z bielszym uśmiechem. Aby cieszyć się efektami zabiegu jak najdłużej, powinniśmy jednak przestrzegać kilku zaleceń. Jak zatem dobrze zadbać o swoje zęby po wyjściu z gabinetu? W dzisiejszym artykule przedstawimy garść porad, dzięki którym nasz uśmiech będzie olśniewał jeszcze przez wiele tygodni.

Czego nie wolno robić bezpośrednio po piaskowaniu zębów?

Bezpośrednio po zabiegu piaskowania zębów nasze szkliwo jest bardziej wrażliwe na działanie niektórych substancji. Przez pierwsze 2-3 godziny powinniśmy powstrzymywać się od jedzenia i picia (z wyjątkiem wody). Dzięki temu nałożona w trakcie lakierowania powłoka ochronna będzie miała czas, by dobrze się utrwalić.

Uważajmy także na barwiące pokarmy i napoje. Kawa, herbata, czerwone wino, buraki czy sok wiśniowy mogą odbarwić świeżo oczyszczone zęby. Przez najbliższe 24-48 godzin od zejścia z fotela dentystycznego postawmy na tzw. białą dietę.

Przez kilka dni po piaskowaniu zębów zrezygnujmy również z kwaśnych napojów. Soki cytrusowe i napoje gazowane mogą podrażniać szkliwo i zwiększać nadwrażliwość. Odsłonięte w trakcie piaskowania kanaliki zębowe są bowiem bardziej podatne na bodźce zewnętrze, co powoduje dyskomfort.

Pielęgnacja jamy ustnej po piaskowaniu

Po profesjonalnym czyszczeniu zębów powinniśmy również zadbać o odpowiednią pielęgnację jamy ustnej. Delikatna higiena, wystrzeganie się produktów wzmagających nadwrażliwość i monitorowanie stanu zębów w pierwszych dniach od piaskowania są bardzo ważne. Musimy zwracać także szczególną uwagę na to, jakie produkty spożywamy – odpowiednia dieta jest bowiem kluczowa dla zachowania najlepszych efektów piaskowania.

Odpowiednia higiena jamy ustnej

Po wykonaniu zabiegu piaskowania zębów zadbajmy o odpowiednią higienę jamy ustnej.  Aby to zrobić:

  • korzystajmy z miękkiej szczoteczki – w ten sposób nie podrażnimy naszego szkliwa;
  • wykonujmy delikatne ruchy – unikniemy dzięki temu uszkodzenia dziąseł, które po zabiegu piaskowania zębów są bardziej wrażliwe i skłonne do krwawienia;
  • wybierzmy pastę o niskiej ścieralności – szczotkując zęby pastą o niskim indeksie RDA dokładnie, a przy tym łagodnie usuniemy zanieczyszczenia;
  • ostrożnie nitkujmy zęby – delikatne nitkowanie oczyszcza przestrzenie międzyzębowe z resztek jedzenia, a przy tym nie podrażnia dziąseł;
  • stosujmy płukanki łagodzące – płukanki na bazie rumianku lub szałwii pomagają zmniejszyć nadwrażliwość, wspomagają gojenie się tkanek i zapewniają świeży oddech.

Jak radzić sobie z nadwrażliwością zębów po piaskowaniu

Po piaskowaniu może wystąpić przejściowa nadwrażliwość zębów – to normalne zjawisko, które zazwyczaj ustępuje samoistnie po kilku dniach. Aby złagodzić dyskomfort, stosujmy specjalne produkty łagodzące nadwrażliwość. Do najpopularniejszych należą pasty do zębów z fluorkami, azotanem sodu, cząsteczkami hydroksyapatytu lub chlorkiem strontu. Poszukajmy również w aptece specjalnego żelu na nadwrażliwość, który tworzy na szkliwie warstwę ochronną i zmniejsza tym samym dopływ bodźców. Przez pierwsze 24-48 godzin unikajmy też bardzo gorących lub zimnych produktów, które wzmagają nieprzyjemne objawy.

Znaczenie regularnego monitorowania stanu zębów

Regularne monitorowanie stanu zębów jest bardzo ważne zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i później. Jeśli zauważymy, że po kilku dniach nadwrażliwość wciąż się utrzymuje, skonsultujmy się z dentystą. Może to być pierwszy sygnał chorób zębów lub dziąseł, które z czasem będą stawać się coraz bardziej dokuczliwe. Wczesna reakcja pozwoli natomiast na przeprowadzenie skutecznego i mało inwazyjnego leczenia, które przyniesie nam szybką ulgę.

Sprawdzajmy również stan naszych zębów, by zauważyć, kiedy osad i kamień zaczną nawracać. Dla każdego z nas jest to bardzo indywidualna kwestia, na którą wpływa prowadzony tryb życia, w tym wspomniana już higiena i dieta. U kawoszy i osób palących papierosy przebarwienia mogą pojawić się zaledwie już po 3 miesiącach, a u pacjentów bez nałogów, stosujących się do wszystkich zaleceń – nawet po roku. Gdy zaobserwujemy, że efekty piaskowania zanikają, udajmy się na kolejną wizytę. Specjalista dokładnie obejrzy naszą jamę ustną i zadecyduje o konieczności ponownego przeprowadzenia zabiegu.

Podsumowanie

Piaskowanie zębów to skuteczny sposób na uzyskanie pięknego i zdrowego uśmiechu. Aby cieszyć się efektami zabiegu jak najdłużej, musimy jednak przestrzegać prostych zaleceń otrzymanych od dentysty. Pamiętajmy o odpowiedniej diecie, higienie jamy ustnej i monitorowaniu stanu naszych zębów. Unikajmy niektórych pokarmów, przeprowadzajmy delikatne czyszczenie i na bieżąco monitorujmy stan naszych zębów. Pamiętajmy również, że piaskowanie jest zabiegiem profilaktycznym – powinniśmy wykonywać go regularnie, co kilka miesięcy. Gdy zauważymy, że osad i przebarwienia powracają, skonsultujmy się z naszym stomatologiem.


Data publikacji:

Zobacz również: