Czy piaskowanie zębów boli?
Wizyta u dentysty jest dla wielu z nas stresującym przeżyciem. Niepokój wzbudzają także przeróżne zabiegi oferowane przez gabinet – w tym piaskowanie. Mimo że to polecany przez specjalistów sposób na poprawę higieny jamy ustnej, to niekiedy nie chcemy się na niego zdecydować w obawie przed bólem. Czy naprawdę jest się czego bać? Czy piaskowanie zębów to bolesny zabieg? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się odczuciom towarzyszącym tej procedurze i rozwiejemy wątpliwości na temat dyskomfortu podczas tego zabiegu.
Jakie uczucie wiąże się z wykonaniem zabiegu piaskowania zębów?
Procedura piaskowania zębów polega na oczyszczaniu ich powierzchni za pomocą specjalnej końcówki, z której wydobywa się mieszanina wody i piasku. W trakcie zabiegu odczujemy delikatne wibracje lub łaskotanie – najczęściej wtedy, gdy higienistka przykłada urządzenie niedaleko dziąseł. Wokół często unosi się również zapach zastosowanego środka, najczęściej miętowy lub cytrusowy. Na doznania smakowe skarży się niewielka część pacjentów – istnieje zatem spora szansa, że nie będą nam przeszkadzać.
Czy piaskowanie zębów boli?
Zabieg piaskowania jest na ogół całkowicie bezbolesny, jednak odczucia mogą różnić się w zależności od wrażliwości pacjenta. Jeśli pojawia się u nas silny dyskomfort, to najczęściej oznaka poważniejszych problemów z uzębieniem. Ból podczas piaskowania zębów powinien skłonić higienistkę do zachęcenia Pacjenta do dokładnego ocenienia stanu naszej jamy ustnej przez stomatologa.
Czynniki wpływające na dyskomfort podczas piaskowania
Choć większości z nas nie towarzyszą żadne nieprzyjemne doznania, to dla niektórych pacjentów piaskowanie zębów okazuje się bolesne. Może być to spowodowane jednym lub kilkoma nakładającymi się na siebie dolegliwościami. To właśnie z tego powodu przed zabiegiem powinniśmy wykonać dokładny przegląd jamy ustnej i upewnić się, że nie ma przeciwwskazań do wykonania procedury piaskowania.
Czynniki wpływające na dyskomfort w trakcie zabiegu to między innymi:
- Nadwrażliwość zębów – odsłonięte szyjki zębowe sprzyjają odczuwaniu silnego mrowienia przy bezpośrednim kontakcie z silnym strumieniem cząsteczek ściernych.
- Nieleczone ubytki – gdy strumień piasku dotrze do niezaleczonych zmian próchnicowych oraz ubytków szkliwa, odczuwalne jest nieprzyjemne ukłucie.
- Duże złogi kamienia nazębnego – duża ilość kamienia (osadzonego w szczególności blisko linii dziąseł) może wpływać na odczuwanie większego dyskomfortu, ponieważ zabieg jest bardziej intensywny i trwa dłużej.
- Choroby dziąseł – jeśli dziąsła są podrażnione, zaczerwienione lub objęte stanem zapalnym, kontakt z drobinkami proszku może wywołać uczucie pieczenia lub szczypania.
- Nieodpowiednio przeprowadzony zabieg – zbyt mocny strumień lub zbyt długie działanie na jednym obszarze mogą powodować podrażnienie i dyskomfort zarówno w trakcie, jak i po zabiegu.
Co można zrobić, aby zmniejszyć dyskomfort podczas zabiegu?
Aby zminimalizować dyskomfort podczas piaskowania zębów, możemy podjąć kilka kroków jeszcze przed zabiegiem. Na kilka dni przed planowaną wizytą rozpocznijmy stosowanie preparatów przeciw nadwrażliwości. To specjalne pasty do zębów lub żele, które zamykają otwarte kanaliki zębowe, zmniejszając tym samym wrażliwość na bodźce zewnętrzne. Będąc już na fotelu, przed zabiegiem warto przeprowadzić także szczerą rozmowę z higienistką i poinformować go o wszelkich dolegliwościach. Znając szczegóły naszego stanu zdrowia oraz towarzyszące nam obawy, higienistka dobierze odpowiednią intensywność zabiegu. Lekarz przed zabiegiem może także wykonać znieczulenie stomatologiczne, co znacznie może poprawić komfort wizyty u wrażliwych Pacjentów.
Na zmniejszenie dyskomfortu podczas wykonywania procedury wpływa również wybór odpowiedniego gabinetu dentystycznego. Nowoczesna piaskarka stomatologiczna pozwala na bardziej wydajną i precyzyjną pracę, zaś wiedza i doświadczenie higienistki przekładają się na nasz komfort. Dzięki dostosowaniu ciśnienia i dokładnego nakierowania strumienia piasku zabieg będzie skuteczny, a przy tym praktycznie bezbolesny.
Odczucia po zabiegu oczyszczania zębów
Piaskowanie zębów jest mało inwazyjnym zabiegiem i nie powinno wiązać się z nieprzyjemnymi dolegliwościami po jego zakończeniu. Czasem pojawia się nadwrażliwość na zimno, ciepło lub dotyk – jest ona jednak przejściowa i powinna ustąpić po kilku godzinach. Żeby sobie z nią poradzić, sięgnijmy po pasty lub żele łagodzące. W przypadku bardzo delikatnych dziąseł lub użycia zbyt silnego ciśnienia możemy również doświadczyć niewielkich podrażnień i zaobserwować zaczerwienienie. By szybciej zmniejszyć ten dyskomfort, unikajmy przez kilka dni bardzo gorących, ostrych lub kwaśnych potraw.
Ból odczuwany po zakończeniu piaskowania zębów pojawia się niezwykle rzadko. Jeśli jednak mamy z nim do czynienia, to może być to oznaka poważnych chorób jamy ustnej – ukrytej próchnicy, pęknięć szkliwa czy toczącego się w dziąsłach stanu zapalnego. Nie jest to typowa reakcja na piaskowanie, dlatego powinniśmy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem i odkryć prawdziwą przyczynę problemu.
Podsumowanie
Piaskowanie zębów jest często wykonywanym zabiegiem, który pozwala na dokładne usunięcie osadów i przebarwień. Choć zabieg jest zazwyczaj bezbolesny, to część pacjentów może odczuwać niewielki dyskomfort. Aby zminimalizować te nieprzyjemne odczucia, możemy jednak odpowiednio się przygotować, wybrać profesjonalny gabinet stomatologiczny i szczerze porozmawiać z higienistką oraz z lekarzem. Dzięki temu czyszczenie zębów będzie dla nas komfortowe i pozwoli cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem na długo.
Data publikacji:
Autor:
dr n. med. Michał Nawrocki M.Sc.
Zobacz również:
- Co to jest piaskowanie zębów i jak wygląda zabieg?
- Biała dieta po piaskowaniu zębów
- Co wolno, a czego nie wolno po piaskowaniu zębów?
- Czy piaskowanie wybieli zęby?
- Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne?
- Czym się różni skaling od piaskowania?
- Ile kosztuje piaskowanie zębów?
- Ile trwa piaskowanie zębów?
- Jakie efekty daje piaskowanie zębów?