Biała dieta po piaskowaniu zębów – jak wygląda i jak długo ją stosować?
Piaskowanie zębów to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów higienizacyjnych. Możemy dzięki niemu skutecznie pozbyć się płytki nazębnej, osadów oraz nieestetycznych przebarwień. Aby jak najdłużej cieszyć się efektami zabiegu, powinniśmy jednak przestrzegać tzw. białej diety. Dlaczego jest ona tak ważna? Po które produkty spożywcze możemy sięgać bez obaw? Co powinniśmy wyeliminować z jadłospisu? W tym artykule omówimy te kwestie i przedstawimy przykładowe menu na cały dzień po zabiegu piaskowaniu.
Dlaczego odpowiednia dieta po piaskowaniu zębów jest ważna?
Po piaskowaniu zębów powierzchnia szkliwa staje się gładsza, ale jednocześnie bardziej podatna na wchłanianie barwników z pokarmów i napojów. W pierwszych dniach od zabiegu możemy łatwo doprowadzić do powstania nowych przebarwień. Aby do tego nie dopuścić, powinniśmy przykładać szczególną wagę do tego, co jemy i pijemy. Przestrzeganie odpowiedniej diety i wyeliminowanie konkretnych produktów może znacznie pomóc nam zachować na długo efekty uzyskane w wyniku piaskowania.
Czym jest biała dieta?
Biała dieta to sposób odżywiania, w którym eliminujemy produkty spożywcze mogące barwić szkliwo. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko przebarwienia zębów i umożliwiamy im regenerację. Jak podpowiada nazwa, w tak skomponowanym jadłospisie dominują produkty o jasnej barwie. Podstawowe założenia to unikanie wszelkich produktów zawierających silne barwniki – zarówno tych sztucznych, jak i naturalnych. Obejmuje to między innymi popularne napoje, takie jak kawa i herbata, jak i szereg warzyw, owoców czy przypraw. Ten sposób odżywiania nie jest jednak restrykcyjny – wciąż możemy bowiem znaleźć szeroką gamę produktów, które są zdrowe, smaczne i przyjazne dla szkliwa.
Jakie korzyści przynosi przestrzeganie białej diety po piaskowaniu?
Po piaskowaniu zębów szkliwo na krótko staje się bardziej podatne na wchłanianie barwników. Nawet krótkotrwały kontakt z intensywnie barwiącymi substancjami może negatywnie odbić się na wyglądzie zębów. Przestrzeganie białej diety przez kilka dni po piaskowaniu pomoże nam utrzymać efekty zabiegu na dłużej.
Stosowanie odpowiedniej diety po piaskowaniu pozwala także:
- Zapobiec nowym przebarwieniom – spożywanie jasnych produktów zmniejsza ryzyko powstawania osadów i sprawia, że zęby wyglądają dłużej tak samo, jak tuż po wyjściu z gabinetu dentystycznego.
- Ochronić szkliwo – biała dieta stwarza warunki, dzięki którym szkliwo może się zregenerować i zmniejszyć swoją podatność na wnikanie substancji barwiących.
- Zbudować zdrowsze nawyki żywieniowe – dieta po zabiegu obejmuje tymczasowe zrezygnowanie z wysoko przetworzonych produktów i słodyczy, co może zachęcić nas do wprowadzenia dalszych zmian w swoim żywieniu.
Co można jeść po piaskowaniu zębów?
Stosowanie białej diety po zabiegu nie oznacza rezygnacji z różnorodnych i smacznych posiłków. Istnieje wiele produktów, które można bezpiecznie spożywać, nie ryzykując przy tym przebarwienia szkliwa. Ich przykłady to między innymi:
- warzywa o niskiej zawartości barwników – kalafior, biała fasola, kalarepa, ziemniaki, biała kapusta, pietruszka, cukinia;
- produkty zbożowe – płatki i otręby owsiane, kasza jęczmienna, kasza jaglana, ryż, makaron, jasne pieczywo;
- nabiał – jogurt naturalny, biały ser, mleko, ser kozi, kefir, maślanka, twaróg;
- białe mięso – kurczak, indyk, białe ryby, owoce morza;
- niektóre owoce – banany, melony, gruszki, jabłka;
- woda niegazowana.
Przykładowe menu białej diety po piaskowaniu zębów
Szykowanie posiłków w ramach białej diety nie musi być ani nudne, ani trudne. Poniżej prezentujemy przykładowe menu, które pomoże nam przestrzegać zasad tymczasowej diety, a przy tym dostarczy niezbędnych składników odżywczych. Jest ono nie tylko bezpieczne dla naszych zębów, lecz również smaczne i sycące. Menu:
- Śniadanie: kanapki z białym serem na bazie jasnego pieczywa. Do tego jogurt naturalny i pokrojone w plasterki banany jako słodki dodatek.
- Lunch: gotowany kurczak z ryżem i kalafiorem lub filet z indyka i puree ziemniaczane. Do popicia woda niegazowana.
- Kolacja: biała ryba na parze, białe szparagi oraz kilka kromek jasnego pieczywa.
- Przekąski w ciągu dnia: produkty zbożowe (na przykład wafle ryżowe), nabiał (mleko, jogurt naturalny).
Produkty, których należy unikać po piaskowaniu
Po piaskowaniu zębów powinniśmy unikać produktów, które mogą barwić szkliwo. Aby nie naruszyć efektów zabiegu, nie spożywajmy więc:
- owoców i warzyw o intensywnym kolorze (buraków, czerwonej kapusty, pomidorów, szpinaku, marchwi, jagód, jeżyn, malin, truskawek, wiśni);
- niektórych przypraw (kurkumy, cynamonu, curry, słodkiej i ostrej papryki);
- gotowych produktów z barwnikami (oznaczonych na opakowaniu jako symbole E100-199);
- czerwonego mięso i wędlin (z wyjątkiem drobiowych);
- czekolady i produktów zawierających kakao;
- żółtych serów i serków topionych;
- kawy, herbaty i czerwonego wina;
- napojów gazowanych;
- musztardy i keczupu;
- soków owocowych;
- słodyczy.
Zrezygnowanie z tych produktów pozwoli nam dłużej cieszyć się białym, estetycznym uśmiechem. Jeśli jednak omyłkowo sięgniemy po coś z „zakazanej listy” – przepłuczmy usta wodą, a później dokładnie wyszczotkujmy zęby przy użyciu łagodnej pasty. Zróbmy to jak najszybciej po posiłku, zanim barwniki przenikną głębiej i zmienią kolor szkliwa.
Ile czasu utrzymywać białą dietę po piaskowaniu?
Na białą dietę powinniśmy przejść na co najmniej 48 godzin po zabiegu piaskowania. W tym czasie szkliwo jest bowiem najbardziej podatne na powstawanie nowych przebarwień. Aby uzyskać najlepsze efekty, możemy jednak kontynuować ją przez około 5-7 dni. Po tym czasie stopniowo wracajmy do swoich ulubionych potraw i napojów, jednak rozważmy ograniczenie spożywania produktów mocno barwiących.
Podsumowanie
Biała dieta to sposób na utrzymanie estetycznego uśmiechu po piaskowaniu. Dzięki przestrzeganiu jej zasad możemy zapobiec powstawaniu przebarwień oraz chronić szkliwo. Choć na kilka dni musimy wykreślić z jadłospisu pewne produkty, to uzyskane rezultaty są tego warte. W połączeniu z przestrzeganiem innych zaleceń otrzymanych od dentysty możemy być pewni, że nasze zęby zachowają blask i zdrowy wygląd na długo.
Data publikacji:
Autor:
dr n. med. Michał Nawrocki M.Sc.
Zobacz również:
- Co to jest piaskowanie zębów i jak wygląda zabieg?
- Co wolno, a czego nie wolno po piaskowaniu zębów?
- Czy piaskowanie wybieli zęby?
- Czy piaskowanie zębów boli?
- Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne?
- Czym się różni skaling od piaskowania?
- Ile kosztuje piaskowanie zębów?
- Ile trwa piaskowanie zębów?
- Jakie efekty daje piaskowanie zębów?