czy piaskowanie zębów jest bezpieczne

Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne?

Piaskowanie zębów to popularny zabieg stomatologiczny, który pozwala na usunięcie osadu i optyczne wybielenie zębów. Tak jak wiele procedur odbywających się w gabinecie dentystycznym budzi jednak pewne obawy. Czy słusznie? Czy ten zabieg niesie jakieś ryzyko dla naszej jamy ustnej? W dzisiejszym artykule sprawdzimy, czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla zębów i dziąseł.

Kiedy piaskowanie zębów jest bezpieczne?

Piaskowanie zębów jest uważane za bezpieczny zabieg, który przynosi naszej jamie ustnej szereg korzyści. Choć wiele osób decyduje się na niego ze względów estetycznych, to jest to również sposób na zapobieganie chorobom zębów i dziąseł. Udając się na profesjonalne piaskowanie do doświadczonej higienistki, nie musimy obawiać się żadnych skutków ubocznych. Higienistka zadba o dokładne oczyszczenie jamy ustnej, nie doprowadzając do powstawania podrażnień.

Na bezpieczeństwo piaskowania zębów wpływa również wykorzystywany przez specjalistę sprzęt. Nowoczesne piaskarki stomatologiczne są wydajne i wykorzystują delikatne, drobnoziarniste środki ścierne. Dzięki temu możliwe staje się skuteczne usunięcie osadów bez uszkadzania szkliwa. Aby zminimalizować ryzyko powikłań, warto zatem wybrać profesjonalny i dobrze wyposażony gabinet stomatologiczny, który zatrudnia wykwalifikowany personel.

Kto powinien unikać piaskowania?

Chociaż piaskowanie jest uznawane za bezpieczne, nie każdy może z niego skorzystać. Istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie tego zabiegu. Powinny go unikać:

  • Osoby z bardzo cienkim szkliwem – w tym przypadku istnieje ryzyko nadmiernego ścierania szkliwa w czasie wykonywania zabiegu.
  • Osoby cierpiące na nadwrażliwość zębów – przeprowadzenie zabiegu może nasilić dolegliwości bólowe i powodować duży dyskomfort.
  • Osoby z chorobami dziąseł – paradontoza często stanowi przeciwwskazanie, ponieważ piaskowanie może dodatkowo podrażniać już uszkodzone tkanki i nasilać nieprzyjemne objawy.
  • Osoby uczulone na składniki wykorzystywane do zabiegu – wykonanie zabiegu w przypadku alergii na którykolwiek składnik mogłoby wiązać się z powstaniem podrażnień i stanów zapalnych.

W przypadku wystąpienia któregokolwiek z powyższych przeciwwskazań stomatolog czy higienistka mogą zaproponować alternatywne metody czyszczenia zębów.

Jak przygotować się do zabiegu, aby był bezpieczny?

Aby piaskowanie było całkowicie bezpieczne i skuteczne, warto odpowiednio się do niego przygotować. Przed zabiegiem powinniśmy odbyć wizytę kontrolną, podczas której stomatolog oceni stan zdrowia naszej jamy ustnej. Będzie mógł także wykluczyć obecność przeciwwskazań, które mogłyby uniemożliwić prawidłowe przeprowadzenie procedury. Na kilka dni przed zabiegiem najlepiej zrezygnować z pokarmów i napojów, które mogą podrażnić dziąsła. Wyłączmy zatem tymczasowo z diety kwaśne owoce, alkohol i ostre przyprawy. Z kolei tuż przed piaskowaniem należy dokładnie wyczyścić zęby, aby zapewnić optymalne warunki do pracy specjalisty. Po wyjściu z gabinetu powinniśmy natomiast przestrzegać wszystkich zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej otrzymanych od higienistki.

Czy piaskowanie niszczy szkliwo?

Szkliwo jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie i pełni funkcję ochronną dla zębów. Wykorzystywane w gabinetach dentystycznych nowoczesne piaskarki są dla niego całkowicie bezpieczne. Obecnie do piaskowania wykorzystywane są bardzo delikatne środki ścierne, które nie są w stanie w żadnym stopniu uszkodzić powierzchni zębów. Technika ta jest przy tym jednak na tyle precyzyjna, że skutecznie usuwa trudne zanieczyszczenia. Wyeliminowanie ich za pomocą tradycyjnego szczotkowania byłoby niemożliwe.

Kluczowe znaczenie w procesie piaskowania ma odpowiednio dobrane ciśnienie powietrza oraz rodzaj zastosowanego środka ściernego. Dzięki temu zabieg jest korzystny dla zdrowia zębów, nie niszczy szkliwa i nie podrażnia dziąseł. Mit o osłabieniu szkliwa poprzez piaskowanie jest zatem nieprawdziwy. Wręcz przeciwnie – regularnie wykonywane piaskowanie wzmacnia szkliwo dzięki eliminowaniu z jego powierzchni bakterii.

Podsumowanie

Piaskowanie zębów to bezpieczny zabieg, dzięki któremu łatwiej nam zadbać o piękny uśmiech. Wykonując go regularnie, zadbamy nie tylko o względy estetyczne, lecz  zminimalizujemy także ryzyko rozwoju próchnicy. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, warto wybrać nowoczesny gabinet i doświadczonego specjalistę. Bardzo istotne jest także przestrzeganie zaleceń i dbanie o higienę jamy ustnej już po zejściu z fotela stomatologicznego. W połączeniu z regularnymi przeglądami i kompleksową opieką dentystyczną, piaskowanie jest ważnym krokiem w kierunku zdrowia zębów.


Data publikacji:

Zobacz również: