co to jest piaskowanie zębów i jak wygląda zabieg

Co to jest piaskowanie zębów i jak wygląda zabieg?

Piaskowanie zębów to bardzo popularny zabieg stomatologiczny, który pozwala na dokładne oczyszczenie ich powierzchni, a finalnie na pozbycie się uporczywych przebarwień. Choć często decydujemy się na niego ze względów czysto estetycznych, to ma on znacznie większe znaczenie dla zdrowia jamy ustnej. Na czym dokładnie polega piaskowanie? Jak często powinniśmy je wykonywać, by uzyskać najlepsze efekty? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te pytania i wyjaśnimy, jak wygląda zabieg krok po kroku.

Na czym polega piaskowanie zębów?

Zabieg piaskowania zębów polega na oczyszczaniu powierzchni zębów za pomocą strumienia piasku stomatologicznego. Ten specjalistyczny środek skutecznie usuwa zanieczyszczenia, pozostawiając zęby gładkie i lśniące. Nie uszkadza przy tym szkliwa i nie podrażnia dziąseł – jest więc całkowicie bezpieczny dla jamy ustnej.

Do zabiegu wykorzystywane jest specjalne urządzenie – piaskarka stomatologiczna.  Dentysta kieruje za jej pomocą mieszankę wody i piasku, która pod wysokim ciśnieniem zbiera z zębów zabrudzenia. Dociera przy tym do zakamarków, do których na co dzień trudno nam sięgnąć zwykłą szczoteczką. Celem piaskowania zębów jest między innymi:

  • usunięcie osadów i przebarwień – poprawa estetyki uśmiechu, dzięki pozbyciu się uporczywych plam spowodowanych piciem kawy, herbaty, wina czy paleniem papierosów;
  • ochrona przed próchnicą – usuwanie płytki nazębnej, która jest jedną z głównych przyczyn rozwoju próchnicy;
  • wybielanie zębów – ściągnięcie z powierzchni zabrudzeń pozwala na odzyskanie swojego naturalnego koloru zębów;
  • przygotowanie do wybielania – piaskowanie (wraz ze skalingiem i fluoryzacją) często jest pierwszym etapem przed wybielaniem zębów.

Jak wygląda procedura piaskowania zębów?

Procedura piaskowania zębów jest przeprowadzana w gabinecie dentystycznym i zajmuje około 45 minut. Na samym początku higienistka stomatologiczna przygotowuje nas do zabiegu, zakładając specjalne okulary ochronne oraz śliniak. Dzięki temu będziemy odpowiednio zabezpieczeni przed rozpryskiwaniem się wody i drobnych cząsteczek piasku. W międzyczasie personel zajmuje się natomiast przygotowaniem piaskarki – podłączeniem urządzenia, napełnieniem go i ustawieniem odpowiedniego ciśnienia.

Następnie higienistka przykłada do powierzchni zębów końcówkę piaskarki, z której pod ciśnieniem wypływa mieszanina wody i piasku. Higienistka koncentruje się na dotarciu do każdego zęba i oczyszczeniu trudno dostępnych przestrzeni. Zachowuje przy tym ostrożność, by nie podrażnić wrażliwych obszarów naszej jamy ustnej. Podczas przeprowadzania procedury możemy odczuwać posmak użytego środka i delikatne łaskotanie, kiedy urządzenie znajdzie się w pobliżu dziąseł. Nie musimy jednak obawiać się żadnych dolegliwości bólowych.

Na koniec higienistka oczyszcza naszą jamę ustną z resztek użytego środka. Później może także zaoferować fluoryzację – nałożenie specjalnego preparatu zawierającego dużą ilość fluoru. Dzięki temu nasze szkliwo będzie dodatkowo chronione przed próchnicą. Musimy jednak pamiętać, że po piaskowaniu połączonym z fluoryzacją nie wolno nam jeść ani pić przez co najmniej godzinę.

Przeciwwskazania do piaskowania zębów

Piaskowanie zębów to bezpieczny zabieg, który przynosi wiele korzyści dla zdrowia i wyglądu zębów. Poleca się go kawoszom, palącym papierosy oraz osobom noszącym aparat ortodontyczny. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do wykonania piaskowania. To między innymi:

  • stany zapalne – piaskowanie może pogłębić aktywne infekcje w obrębie jamy ustnej, dlatego powinny one zostać w pierwszej kolejności wyleczone;
  • choroby dziąseł – w przypadku zaawansowanych chorób przyzębia, piaskowanie może podrażnić tkanki i nasilić nieprzyjemne dolegliwości;
  • nadwrażliwość zębów – wykonywanie piaskowania przy bardzo wrażliwych zębach może prowadzić do dużego dyskomfortu w trakcie i po zabiegu;
  • alergia na składniki używane podczas zabiegu – uczulenie na substancje używane podczas piaskowania prowadzi do podrażnień błony śluzowej i obrzęku.

Jak często warto wykonywać piaskowanie zębów?

Piaskowanie powinniśmy wykonywać przynajmniej raz na pół roku. Częstotliwość przeprowadzania tego zabiegu zależy jednak w dużej mierze od naszych nawyków żywieniowych oraz indywidualnych cech. Jeśli mamy skłonność do tworzenia się osadu, palimy papierosy lub pijemy duże ilości kawy, piaskowanie możemy wykonywać nawet co trzy miesiące. O optymalnej częstotliwości zabiegów powinien zdecydować nasz stomatolog, który oceni bieżące potrzeby naszych zębów.

Czy piaskowanie zębów można wykonać w domu?

Piaskowanie zębów w domu nie jest możliwe, ponieważ nie dysponujemy odpowiednim sprzętem i umiejętnościami koniecznymi do jego przeprowadzenia. Gabinet dentystyczny jest wyposażony w specjalną piaskarkę, która z odpowiednim ciśnieniem dozuje środek ścierny i usuwa przebarwienia. Nie możemy zapominać także o roli higienistki, która obsługuje urządzenie i dostosowuje parametry zabiegu do potrzeb naszej jamy ustnej. Piaskowanie powinno być zatem wykonywane przez doświadczonego specjalistę w odpowiednio przygotowanym do tego gabinecie.

Podsumowanie

Piaskowanie zębów to zabieg dentystyczny, dzięki któremu możemy cieszyć się pięknym uśmiechem. Regularne wykonywanie tej procedury jest jednak nie tylko kwestią estetyki, lecz również istotnym elementem profilaktyki stomatologicznej. Zabieg zapobiega próchnicy, usuwa nagromadzoną płytkę bakteryjną, a także przygotowuje zęby do wybielania. Podczas jego wykonywania na zęby kierowany jest strumień wody z drobinkami ściernymi, które delikatnie usuwają osad i przebarwienia. Oczyszczanie zębów za pomocą tych mikroskopijnych cząsteczek jest całkowicie bezpieczne, jednak musi być przeprowadzane przez doświadczonego specjalistę. Wybierając zaufany gabinet, możemy być pewni, że piaskowanie zostanie przeprowadzone profesjonalnie i komfortowo.


Data publikacji:

Zobacz również: