blank

Jak skutecznie pozbyć się próchnicy?

Próchnica to jeden z najczęściej występujących problemów zdrowotnych jamy ustnej, który dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jej rozwój jest rezultatem działania bakterii, które rozkładają cukry obecne w pożywieniu, produkując kwasy uszkadzające szkliwo. Nieleczona może prowadzić do poważnych reperkusji, do których zaliczamy, chociażby infekcje, silne bóle, a nawet utratę zęba. W jaki sposób można ją zatem zwalczyć? Przekonajmy się.

Kiedy z próchnicą należy udać się do dentysty?

Niektóre zmiany próchnicowe we wczesnej fazie da się zahamować odpowiednią higieną jamy ustnej i stosowaniem remineralizujących past do zębów. W wielu przypadkach jednak obowiązkowa jest interwencja stomatologa. Kluczowym sygnałem, który powinien skłonić do wizyty w gabinecie, jest ból zęba – nawet bardzo niewielki. Nadwrażliwość na ciepłe i zimne pokarmy oraz kwaśne i słodkie produkty również może wskazywać na rozwój próchnicy. Niepokojące są ponadto widoczne zmiany na powierzchni zęba. Naszą czujność powinny wzbudzić:

  • ciemne plamy,
  • białe odbarwienia,
  • ubytki w szkliwie.

Warto mieć na uwadze, że im wcześniej wykryty zostanie problem, tym łatwiejsze i mniej inwazyjne będzie leczenie. Zlekceważenie pierwszych objawów może doprowadzić do obowiązku przeprowadzenia leczenia kanałowego. Dlatego tak ważne są również regularne wizyty kontrolne u dentysty, najlepiej co pół roku. Pozwalają one na szybkie wykrycie zmian próchnicowych i ich skuteczne leczenie, nim dojdzie do głębszego uszkodzenia tkanek zęba.

Profesjonalne metody leczenia próchnicy

Leczenie próchnicy w gabinecie stomatologicznym jest dostosowane do stopnia zaawansowania choroby. W początkowych stadiach dentysta może zastosować rozmaite metody zapobiegawcze. Bardzo często rekomenduje:

  • fluoryzację,
  • lakierowanie,
  • uszczelnianie bruzd.

Jeśli jednak ubytek jest już mocno widoczny i doszło do uszkodzenia szkliwa, obowiązkowe jest mechaniczne oczyszczenie zmienionej tkanki i wypełnienie powstałej luki odpowiednim materiałem. W przypadkach zaawansowanej próchnicy, kiedy to bakterie przeniknęły do miazgi zęba, konieczne jest zaś leczenie kanałowe. Zapobiega ono dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji.

Jeżeli poszukują Państwo kliniki, w której można skutecznie wyleczyć próchnicę, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą stomatologii zachowawczej w Gdańsku. Nasi specjaliści zadbają o zdrowie Państwa zębów w komfortowy i profesjonalny sposób.

Leczenie zachowawcze

Podstawową metodą leczenia próchnicy we wczesnym stadium jest usunięcie zmienionej chorobowo tkanki i wypełnienie ubytku materiałem stomatologicznym. Proces ten zaczyna się od skrupulatnego oczyszczenia zęba i usunięcia próchniczej warstwy przy użyciu wiertła. W dalszej kolejności dentysta dobiera odpowiedni materiał do wypełnienia. W większości przypadków stosowane są kompozyty bądź cementy szkło-jonomerowe. Współczesna stomatologia coraz częściej korzysta z innowacyjnych technik minimalnie inwazyjnych, które pozwalają na dokładne usunięcie wyłącznie zainfekowanej tkanki. Dzięki temu można zachować jak najwięcej zdrowej struktury zęba.

Leczenie próchnicy zaawansowanej

W sytuacji, gdy próchnica dotrze do miazgi zęba, konieczne jest leczenie kanałowe (endodontyczne). Jest to bardziej zaawansowany proces, który wymaga:

  • usunięcia zakażonej miazgi,
  • starannego oczyszczenia kanałów korzeniowych,
  • szczelnego wypełnienia specjalnym materiałem, zapobiegającym ponownej infekcji.

W wielu gabinetach w tym w Nawrocki Clinic stosuje się mikroskopy stomatologiczne, które pozwalają na precyzyjne oczyszczenie nawet trudnodostępnych kanałów.

Domowe metody wspomagające zdrowie zębów

Odpowiednia profilaktyka jest w stanie skutecznie spowolnić, a niekiedy nawet cofnąć rozwój próchnicy i zapobiec dalszym uszkodzeniom zębów. Istotne jest przede wszystkim codzienne dbanie o swoje zęby poprzez przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Oprócz tego niezbędne jest stosowanie odpowiednich preparatów oraz zdrowa dieta. Są to kluczowe elementy wspierające zdrowie jamy ustnej, dzięki którym zachowasz estetykę uśmiechu i piękne, zdrowe zęby.

Prawidłowe szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów to najważniejsza metoda w kontekście walki z próchnicą. Aby było skuteczne, musi być wykonywane w odpowiedni sposób. Zaleca się mycie zębów co najmniej dwa razy dziennie – przy użyciu pasty z fluorem. Każda sesja powinna trwać minimum 2 minuty, aby przyniosła zamierzone skutki. Technika szczotkowania również ma niemałe znaczenie. Najlepiej sprawdza się metoda wymiatająca, polegająca na wykonywaniu krótkich ruchów od dziąseł w kierunku końców zębów. Technika ta pomaga usuwać bakterie bez podrażniania dziąseł. Pomóc mogą tutaj również szczoteczki elektryczne czy soniczne.

Stosowanie nici dentystycznej i płynów do płukania ust

Samo szczotkowanie zębów nie usuwa bakterii i resztek jedzenia z trudno dostępnych przestrzeni międzyzębowych. Ważne jest zatem codzienne używanie nici dentystycznej dla pełnej higieny jamy ustnej. Usuwa ona resztki pokarmowe z miejsc, do których szczoteczka nie ma dostępu, ograniczając tym samym ryzyko powstawania próchnicy w przestrzeniach międzyzębowych. Dodatkowym wsparciem dla higieny jamy ustnej są płyny do płukania ust, które niwelują ilość bakterii i pomagają w walce z osadem nazębnym. Płyny zawierające fluor mogą również wspierać remineralizację szkliwa i wzmacniać zęby.

FAQ

Jaką pastę do zębów wybrać w profilaktyce próchnicy?

Najlepiej wybierać pasty z fluorem, które wzmacniają szkliwo i wspierają remineralizację. Dodatkowe składniki, a zwłaszcza hydroksyapatyt czy ksylitol, powinny dodatkowo chronić przed próchnicą, dlatego szczególnie się je poleca.

Czy próchnicę można wyleczyć bez borowania?

Tylko we wczesnym stadium można zahamować i cofnąć rozwój próchnicy poprzez remineralizację szkliwa fluorem i należytą higieną. Głębsze ubytki wymagają zawsze interwencji dentysty.

Podsumowanie

Próchnica to bardzo powszechny problem, który wymaga odpowiedniej profilaktyki i leczenia. W początkowym stadium można ją zatrzymać, aczkolwiek jeśli jest bardziej zaawansowana, to niezbędne jest skorzystanie z usług stomatologa. Specjalista zaproponuje wypełnienie bądź leczenie kanałowe – w zależności od skali problemu. Niezależnie od sytuacji zawsze jednak należy odwiedzić klinikę stomatologiczną. Tylko specjalista jest bowiem w stanie w pełni potwierdzić to, że mamy do czynienia z próchnicą.


Data publikacji: