ile trzyma znieczulenie

Jak długo trzyma znieczulenie od dentysty i czy można pozbyć się go szybciej

Wielu pacjentom gabinet stomatologiczny wciąż kojarzy się z bólem. Całkowicie niesłusznie – po podaniu znieczulenia miejscowego zabieg może być w pełni bezbolesny. Wokół znieczulenia narosło przez lata wiele mitów. Ile trzyma znieczulenie? Od czego to zależy? Jak poradzić sobie w sytuacji, gdy efekt utrzymuje się zbyt długo? Poznajmy odpowiedzi na te najczęściej zadawane pytania.

Ile trwa znieczulenie u dentysty?

Czas trwania znieczulenia nie zawsze jest taki sam. Różni pacjenci mogą inaczej reagować na podanie takiej samej dawki preparatu. Stomatolog każdorazowo ocenia, jak dużą ilość znieczulenia podać. Musi przy tym wziąć pod uwagę m.in. przewidywany czas zabiegu i masę pacjenta.

Czas działania znieczulenia zależy od:

  • rodzaju środka;
  • podanej dawki;
  • miejsca podania;
  • indywidualnych uwarunkowań i metabolizmu pacjenta.

Działanie znieczulenia miejscowego trwa w większości przypadków od 30 minut do 6 godzin. Efekt jest odczuwalny od razu lub po kilku minutach od podania środka.

Najkrócej działa znieczulenie powierzchniowe. Podaje się je, żeby zniwelować dyskomfort pacjenta podczas iniekcji. Jego efekt ustępuje zwykle już po kilkunastu minutach.

Warto jeszcze dodać, że żadne znieczulenie u dentysty nie przestaje działać od razu. Pacjent każdorazowo odzyskuje czucie stopniowo.

Jak długo utrzymuje się znieczulenie po usunięciu 8 a jak długo po leczeniu próchnicy?

W przypadku leczenia próchnicy zwykle podaje się znieczulenie nasiękowe. Działa ono wyłącznie w obszarze, który jest poddawany leczeniu. Przy standardowej dawce efekt będzie utrzymywał się od 1 do 2 godzin. Zwykle leczenie nie trwa długo i nie ma potrzeby, żeby środek działał jeszcze po zakończeniu zabiegu.

To, jak długo działa znieczulenie u dentysty po usunięciu ósemki, wymaga bardziej złożonej odpowiedzi. Przy usuwaniu zębów mądrości często stosuje się znieczulenie przewodowe, które może utrzymywać się nawet do 6 godzin po podaniu. Wynika to z faktu, że zabieg może być znacznie bardziej bolesny, a dolegliwości bólowe utrzymują się dłużej i są powodowane przez rozległe uszkodzenie, podrażnienie i nadwyrężenie sąsiednich tkanek.

Dokładny czas trwania znieczulenia w obu przypadkach może się różnić u konkretnych osób. Warto dopytać o tę kwestię lekarza. Dentysta poda nam szczegółowe informacje o tym, jak długo w jego przypadku powinno działać znieczulenie i udzieli dalszych instrukcji dotyczących postępowania po zabiegu.

Co zrobić, gdy znieczulenie utrzymuje się długo?

Efekt znieczulenia powinien minąć najpóźniej po około 6 godzinach, jeśli jego dawka była duża, a warunki fizyczne pacjenta nie sprzyjają metabolizowaniu substancji. Warto jednak mieć świadomość, że odrętwienie może być spowodowane również uszkodzeniem nerwu lub innymi powikłaniami, np. reakcją toksyczną albo powstaniem krwiaka, który uciska nerw.

Przy trwającym zbyt długo odrętwieniu warto zastosować zimny kompres i przyjmować dużo płynów. Utrzymywanie się takiego stanu przez kilka godzin po zabiegu nie jest jeszcze powodem do niepokoju. Jednak jeżeli kilka godzin po okładach stan ten nadal się utrzymuje, należy zgłosić się do lekarza.

Po jakim czasie należy zgłosić się do lekarza?

Jeżeli efekt znieczulenia utrzymuje się przez 24 godziny po zabiegu, należy skontaktować się z dentystą, który przeprowadzał zabieg. W sytuacji, gdy doszło do uszkodzenia nerwu, mrowienie i uczucie odrętwienia może utrzymywać się nawet przez kilka miesięcy, do czasu jego pełnej regeneracji. Lekarz może wypisać środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, wyda też zalecenia dotyczące tego, jak zmniejszyć dokuczliwość objawów.

Warto jednak pamiętać, że sytuacja ta zdarza się niezwykle rzadko i nie należy bać się przyjmowania znieczulenia.

Jak skrócić czas działania znieczulenia?

Jeżeli chcesz skrócić czas działania znieczulenia, np. po to, żeby w komfortowy sposób wziąć udział w spotkaniu niedługo po zabiegu, poinformuj o tym dentystę. Poda on mniejszą dawkę środka znieczulającego, dzięki czemu efekt będzie utrzymywał się krócej.

Chcąc skrócić czas działania znieczulenia, można też przyjmować dużą ilość płynów i podjąć aktywność fizyczną. W ten sposób przyspieszy się metabolizm. Trzeba jednak pamiętać, że nie po każdym zabiegu jest to wskazane i wysiłek może doprowadzić do powikłań. Warto po zabiegu zapytać dentystę o zalecenia i poradę.

Podsumowanie

Znieczulenie stomatologiczne przynosi ulgę w bólu i sprawia, że pacjenci nie muszą obawiać się zabiegów. U każdego czas trwania efektu może być inny, zależnie od jego indywidualnych uwarunkowań, rodzaju znieczulenia oraz dawki. Jeśli chcesz, żeby znieczulenie nie utrzymywało się zbyt długo, powiedz o tym dentyście. Musisz jednak liczyć się z tym, iż podanie mniejszej dawki związane jest z ryzykiem, że pod koniec zabiegu pojawią się dolegliwości bólowe. Warto mieć też na uwadze to, że odrętwienie powinno minąć najpóźniej po kilku godzinach od zabiegu. Jeżeli tak się nie stanie należy zwrócić się do lekarza, który wykonywał zabieg.

Zobacz również: