Czy znieczulenie u dentysty może być szkodliwe?
Dla pacjentów cierpiących na ból zębów moment podania znieczulenia oznacza zwykle koniec problemów. Zwykle, choć nie zawsze. Jakie są przeciwwskazania do znieczulenia przed zabiegiem dentystycznym? Czy można mieć alergię na znieczulenie?
Zastosowanie znieczulenia w sytuacji, gdy istnieją ku temu przeciwwskazania, może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby zawsze powiedzieć specjaliście o swoich alergiach i chorobach.
Przeciwwskazania do przyjmowania znieczulenia
Najważniejszym przeciwwskazaniem jest alergia na znieczulenie, a dokładniej na któryś z jego składników. Jeżeli przyjmujesz je po raz pierwszy, koniecznie uprzedź o tym stomatologa – niezbędne będzie obserwowanie Twojej reakcji na preparat. Nawet mało intensywne reakcje alergiczne na znieczulenie u dentysty powinny wzbudzić Twój niepokój.
Poza alergią istnieje szereg ogólnych przeciwwskazań, są to:
- cukrzyca;
- nadczynność tarczycy;
- astma oskrzelowa;
- niewydolność krążenia;
- padaczka;
- choroby nerek;
- nieuregulowane nadciśnienie tętnicze;
- nerwica;
- choroby i wady serca.
Osoby, które w przeszłości przeszły zawał serca, powinny skonsultować swoją wizytę stomatologiczną z kardiologiem i upewnić się, że podanie znieczulenia nie będzie stanowiło dla nich zagrożenia.
Czy można przyjmować znieczulenie w ciąży?
Szczególna sytuacja dotyczy kobiet w ciąży. W ich stanie niezalecane jest stosowanie znieczulenia miejscowego, które powoduje obkurczanie naczyń krwionośnych. Pacjentka musi poinformować lekarza o ciąży, a on zastosuje odpowiedni preparat.
Istnieję substancje znieczulające bezpieczne dla kobiet w ciąży:
- mepiwakaina;
- bupiwakaina;
- artykaina (bez lub z niewielką ilością adrenaliny);
- lidokaina (stosowana powierzchniowo).
Walka z bólem podczas zabiegu jest większym obciążeniem dla organizmu ciężarnej kobiety niż przyjęcie środka znieczulającego niezawierającego substancji obkurczających naczynia krwionośne.
Czy można przyjmować znieczulenie podczas miesiączki?
Miesiączka nie jest przeciwwskazaniem do przyjmowania środków znieczulających. Znieczulenia miejscowe działają poprzez blokowanie sygnałów bólowych z nerwów do mózgu i nie wpływają na hormony ani procesy menstruacyjne.
Należy jednak pamiętać, że niektóre kobiety mogą odczuwać większą wrażliwość na ból podczas miesiączki. W takich przypadkach dentysta może zmienić dawkę środka znieczulającego lub zastosować dodatkowe metody łagodzenia bólu, takie jak podtlenek azotu lub znieczulenie powierzchniowe.
Czy podczas przyjmowania antybiotyków, można przyjmować również znieczulenie miejscowe?
Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ w antybiotykach i środkach znieczulających znajdują się różne substancje czynne i pomocnicze, które mogą wchodzić między sobą w interakcję. Jeśli przyjmujesz antybiotyk, poinformuj o tym stomatologa, który podejmie decyzję, czy i jaki środek znieczulający zastosować. W większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podać znieczulenie.
Czy będąc przeziębionym, można przyjmować znieczulenie u dentysty?
Jeżeli jesteś przeziębiony, udaj się do dentysty tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne. Opowiedz dentyście o swoich objawach, a on zdecyduje, czy możesz bezpiecznie przyjąć znieczulenie. W większości przypadków przyjęcie znieczulenia podczas przeziębienia nie jest niebezpieczne.
Czy po znieczuleniu u dentysty można umrzeć?
Chociaż znieczulenie miejscowe stosowane przez dentystów jest ogólnie bezpieczne, w rzadkich przypadkach mogą wystąpić poważne powikłania, które zagrażają życiu. Jednym z najgroźniejszych powikłań jest ciężka reakcja anafilaktyczna. W jej wyniku może dojść do zablokowania dróg oddechowych, zatrzymania krążenia i śmierci pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest poinformowanie lekarza o wszelkich alergiach oraz uważne obserwowanie stanu pacjenta po podaniu znieczulenia.
Warto pamiętać, że ryzyko wstrząsu anafilaktycznego jest bardzo niskie. Przed podaniem znieczulenia dentysta przeprowadzi z Tobą wywiad i zapyta o wszelkie schorzenia oraz przyjmowane leki, które mogą zwiększać ryzyko powikłań.
Podsumowanie
Stosowanie znieczulenia podczas zabiegów stomatologicznych zwykle jest bezpieczne, a ryzyko szkodliwego działania bardzo niskie. Walka z bólem podczas zabiegu może okazać się znacznym obciążeniem i wywołać dentofobię. Dlatego warto sięgnąć po tę formę walki z dolegliwościami bólowymi, jeśli tylko lekarz nie stwierdzi żadnych przeciwwskazań.
Jeśli martwisz się ryzykiem związanym ze znieczuleniem, porozmawiaj ze swoim dentystą. Będzie on mógł omówić z Tobą ryzyko i korzyści związane z leczeniem i pomóc Ci podjąć najlepszą decyzję. W takiej kwestii jak znieczulenie a bezpieczeństwo nie warto pozostawiać niczego przypadkowi. Pamiętaj, żeby podczas wywiadu nie zatajać przed lekarzem żadnych faktów, o które zapyta – zależy od tego Twoje zdrowie.
Data publikacji:
Autor:
dr n. med. Michał Nawrocki M.Sc.
Zobacz również: