czy znieczulenie u dentysty boli

Czy podanie znieczulenie u dentysty boli?

Strach przed wizytą u dentysty jest czymś powszechnym i ma nawet swoją nazwę – dentofobia. Zwykle pacjenci obawiają się bólu towarzyszącego zabiegowi. Obecnie jednak leczenie stomatologiczne jest praktycznie bezbolesne, a to za sprawą znieczulenia. Czy samo jego podawanie może być bolesne? Jakie metody znieczulenia powodują najmniejszy dyskomfort?

Znieczulenie u dentysty zastrzykiem

W przypadku większości zabiegów najlepiej sprawdza się znieczulenie w formie zastrzyku. Ból przy znieczuleniu jest wówczas związany z samą iniekcją. Igła przebija się przez tkanki, a ich uszkodzenie powoduje dolegliwości bólowe.

Igła do podawania znieczulenia stomatologicznego jest cienka, a wkłucie płytkie, dlatego w większości przypadków ból nie jest odczuwalny.

Jeśli pacjent obawia się bólu, dentysta może zdecydować się na podanie znieczulenia komputerowego. Wykorzystywana jest wówczas ta sama substancja, ale zamiast standardowej igły używa się specjalnego elektronicznego aplikatora. Proces ten powoduje mniejszy dyskomfort u pacjenta od klasycznego zastrzyku.

Inną metodą na zmniejszenie bólu podczas podawania znieczulenia jest zastosowanie żelu z lidokainą w miejscu wkłucia. Dzięki temu iniekcja jest praktycznie nieodczuwalna, co znacznie zwiększa komfort pacjenta przy znieczulaniu. Takie bezbolesne znieczulenie zęba dobrze sprawdza się najczęściej u dzieci.

Czy zastrzyk w dziąsło boli?

Podanie znieczulenia w formie zastrzyku w dziąsło jest relatywnie bezbolesne, choć może być nieprzyjemne. Zależy to od kilku czynników:

  • indywidualnej wrażliwość na ból;
  • techniki podawania znieczulenia;
  • doświadczenia dentysty;
  • ilości podawanego środka.

U osób bardziej wrażliwych na bodźce bólowe, wkłuciu w dziąsło towarzyszyć może nieprzyjemne uczucie. Nie jest to jednak ból, który sprawiałby problemy i był trudny do wytrzymania. Uczucie bólu trwa krótko i po chwili przechodzi.

W przypadku znieczulenia komputerowego podawana jest mniejsza dawka substancji, a sama igła jest znacznie cieńsza, dlatego wkłucie w dziąsło jest praktycznie niewyczuwalne.

Czy zastrzyk w podniebienie boli?

Przed przeprowadzeniem zabiegu na jednym z górnych zębów lekarze czasem stosują znieczulenie podawane w podniebienie. Może być ono bardziej bolesne od tego podawanego w dziąsło, ale wciąż nie jest to silny i uciążliwy ból.

Podniebienie jest pokryte cienką, delikatną błoną śluzową, która jest bardziej podatna na podrażnienia i uszkodzenia. Ponadto na podniebieniu znajduje się dużo zakończeń nerwowych, przez co jest ono podatne na dolegliwości bólowe.

Największy dyskomfort powodują zastrzyki podawane w podniebienie podczas leczenia lub ekstrakcji ósemek. Często przed takimi zabiegami wykonuje się kilka zastrzyków.

Czy sedacja i znieczulenie ogólne bolą?

Ani sedacja, ani znieczulenie ogólne stosowane w stomatologii nie powinny powodować bólu. Ich celem jest całkowite zniwelowanie dolegliwości bólowych, stresu i dyskomfortu podczas zabiegu.

Niektórzy pacjenci mogą odczuwać niewielki dyskomfort podczas podawania znieczulenia, nawet jeśli jest to znieczulenie ogólne, ale nie powinny towarzyszyć temu dolegliwości bólowe.

Jeżeli po wybudzeniu się ze znieczulenia ogólnego odczuwasz ból, natychmiast zgłoś to lekarzowi.

Ból podczas zabiegu po znieczuleniu — czy jest możliwy?

Nawet najlepsze znieczulenie miejscowe nie daje stuprocentowej pewności, że w trakcie zabiegu pacjent ani razu nie odczuje dolegliwości bólowych. Przy doświadczaniu bólu należy zgłosić to lekarzowi, który podejmie decyzję o podaniu dodatkowego środka.

U niektórych osób nerwy zębowe są położone nietypowo, co utrudnia dentyście podanie znieczulenia w odpowiednie miejsce za pierwszym razem. Ponadto sama dawka środka znieczulającego dobierana jest indywidualnie, a jej skuteczność może zależeć od czynników takich jak masa ciała, metabolizm i stan zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach może być konieczne podanie środka ponownie, szczególnie przy długotrwałych zabiegach.

Inaczej sprawa wygląda przy znieczuleniu ogólnym. Po jego zastosowaniu pacjent pozostaje nieprzytomny podczas zabiegu, nie ma więc możliwości, żeby odczuwał ból.

Leczenie zachowawcze ze znieczuleniem

Po podaniu znieczulenia końcówki nerwów są pozbawione czucia, dlatego w większości przypadków borowanie jest całkowicie bezbolesne. Zwykle jeden zastrzyk wystarcza, żeby całkowicie znieczulić pacjenta na czas usuwania tkanek zaatakowanych przez próchnicę.

Wyrywanie zęba ze znieczuleniem

Chociaż znieczulenie u dentysty przed ekstrakcją może być bolesne, jest zdecydowanie mniej obciążające od zabiegów wykonywanych bez niego. Rodzaj znieczulenia ustala dentysta na podstawie tego, który ząb będzie wyrywany. Jeśli dawka środka nie będzie odpowiednia, pacjent może odczuć lekkie dolegliwości bólowe. Po zgłoszeniu ich specjaliście poda on dodatkową dawkę, żeby zabieg przebiegał w pełni bezboleśnie.

Leczenie kanałowe ze znieczuleniem

Podczas leczenia kanałowego pacjenci są najbardziej narażeni na ból po znieczuleniu. Dzieje się tak dlatego, że leczenie endodontyczne zwykle jest czasochłonne i zabieg może trwać dłużej niż efekt znieczulenia. W takiej sytuacji należy powiadomić specjalistę o tym, że odczuwa się ból.

Jeżeli zabieg jest przeprowadzany przy rozległym stanie zapalnym, wówczas dolegliwości bólowe mogą być odczuwalne nawet pomimo znieczulenia.

Dolegliwości bólowe zdarzają się głównie podczas pierwszych zabiegów przy leczeniu danego zęba – kiedy jest on już pozbawiony miazgi i nie jest unerwiony. Przyczyną tego może być stan zapalny i nadmierne obciążenie sąsiednich tkanek.

Podsumowanie

Podawanie znieczulenia u dentysty może być związane z niewielkim dyskomfortem, zwłaszcza podczas wkłuwania igły. Ból jednak zazwyczaj jest łagodny i krótkotrwały. Istnieją różne metody znieczulenia, które minimalizują ból, takie jak znieczulenie komputerowe czy użycie żelu z lidokainą przed zastrzykiem. Bardziej bolesne mogą być zastrzyki podawane w podniebienie ze względu na wrażliwość tej okolicy. W przypadku sedacji i znieczulenia ogólnego, pacjenci nie odczuwają bólu w ogóle. Jeżeli ból pojawia się podczas zabiegu, należy o tym powiadomić dentystę, aby mógł podać dawkę znieczulenia.

Zobacz również: