implanty za i przeciw

Czy warto wszczepiać implanty zębów?

Korzyści z podjęcia leczenia implantologicznego są ogromne. Praktycznie nie ma pacjenta, który nie byłby zadowolony z efektów uzupełnienia braku zębowego, wykorzystując tę metodę. Mimo to nie wszyscy się na nią decydują. Jakie argumenty przemawiają na korzyść implantacji? Czy ta metoda leczenia ma jakieś wady? W tym artykule przedstawimy zalety tego rozwiązania i wyjaśnimy, co może zniechęcać do wstawienia implantu zębowego.

Dlaczego warto rozważyć wszczepianie implantów?

Przyczyny utraty zębów mogą być różne, ale niezależnie od nich warto zadbać o ich uzupełnienie. Niesie to za sobą szereg korzyści:

  • Zapobieganie zaniku kości — wyleczenie ubytku zapobiega zanikowi kości w miejscu brakującego zęba, co chroni podparcie sąsiednich zębów przed osłabieniem i przechylaniem się w kierunku ubytku.
  • Unikanie wad zgryzu — odbudowa ubytku zapobiega wadom zgryzu, które mogą prowadzić do przeciążenia stawów skroniowo-żuchwowych, a tym samym do bólu głowy i problemów z przeżuwaniem.
  • Ochrona przed odsłonięciem szyjek zębowych — odbudowa ubytku chroni sąsiednie zęby przed odsłonięciem szyjek, co zmniejsza nadwrażliwość, ból i ryzyko próchnicy.
  • Poprawa estetyki — wyleczenie ubytku zębowego znacząco wpływa na estetykę. Pozwala cieszyć się pięknym uśmiechem, co pozytywnie wpływa na samoocenę i postrzeganie przez innych.

Za i przeciw implantom zębowym

Wybór konkretnej metody leczenia ubytków zębowych jest kwestią indywidualną, ale to właśnie implanty zębów są uznawane za najskuteczniejszą z nich. Rozwiązanie to ma swoje wady i zalety. U większości pacjentów można je zastosować bez przeszkód, ale czasem nie da się go przeprowadzić ze względu na stan zdrowia pacjenta.

Jeśli nie jesteś przekonany, czy jesteś dobrym kandydatem do leczenia implantologicznego, zapytaj o to specjalistę. Podczas wywiadu ustali on, czy kwalifikujesz się do tej formy leczenia. Odpowie też na wszystkie Twoje pytania i rozwieje wątpliwości związane z implantacją.

Lista „za” implantami zębowymi

Implanty zębowe są coraz bardziej popularnym rozwiązaniem w dziedzinie stomatologii. Oferują wiele korzyści, które przewyższają tradycyjne metody uzupełniania braków w uzębieniu. Najważniejsze zalety implantów zębowych, które mogą pomóc w podjęciu decyzji o ich wszczepieniu to:

  • Implanty skutecznie odtwarzają korzenie utraconych zębów. Są wytrzymałe i stabilne. Pozwalają na wykorzystanie różnych rodzajów uzupełnień protetycznych, takich jak korony lub mosty. Podstawa implantu jest na tyle stabilna, że nie ma ryzyka ich obluzowania lub wypadnięcia.
  • Implanty zębowe nie wymagają szlifowania sąsiednich zębów. Brak ingerencji w ich szkliwo sprawia, że nie stają się one bardziej podatne na próchnicę czy uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu zarówno implant, jak i sąsiednie zęby, nie są nadmiernie obciążone.
  • Jeśli pacjent będzie przestrzegał zaleceń i dbał o higienę jamy ustnej, mogą służyć przez całe życie. Ich długowieczność wynika z zastosowanych do produkcji materiałów – tytanu lub cyrkonu. Rozważanie wszczepienia implantów to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą raz na zawsze zapomnieć o problemie, jakim jest ubytek zębowy.
  • Zabieg implantacji jest w pełni bezbolesny, ponieważ wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Obrzęk po nim znika już po kilku dniach. Nie trzeba obawiać się żadnych dolegliwości bólowych w trakcie zabiegu.
  • Odpowiednio wszczepione implanty nie powodują problemów z artykulacją. Po umieszczeniu korony zęba na implancie nie pojawiają się zaburzenia z prawidłową wymową, jak to bywa niekiedy w przypadku innych rodzajów protez. Dzieje się tak, ponieważ są niemalże identyczne jak naturalne uzębienie.

Kiedy implanty nie będą dobrym rozwiązaniem?

Chociaż zalety tego rozwiązania są bardzo liczne, nie wszyscy powinni się na nie decydować. Trzeba z nich zrezygnować przede wszystkim wtedy, gdy występują przeciwwskazania do wszczepienia implantów. Są to m.in.: choroby nowotworowe, bruksizm czy zaburzenia krzepnięcia krwi.

Dla części pacjentów problemem mogą być także ceny implantów. Szczególnie modele wykonane z cyrkonu są znacznie droższe od innych rozwiązań protetycznych. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja długoterminowa, a konsekwencje nieleczonego ubytku zębowego mogą być poważne.

Dla kogo implanty będą najlepszym rozwiązaniem?

Rozważając wszystkie za i przeciw warto wziąć pod uwagę przede wszystkim własne możliwości i potrzeby. Decyzja o leczeniu implantologicznym musi być przemyślana i indywidualna. Implanty dentystyczne są najlepszym rozwiązaniem dla osób, które:

  • nie są usatysfakcjonowane tradycyjnymi protezami ruchomymi;
  • mają dobry ogólny stan zdrowia i odpowiednią ilość tkanki kostnej;
  • dbają o higienę jamy ustnej;
  • cenią sobie estetykę i naturalny wygląd uśmiechu;
  • liczą na trwałe rozwiązanie problemu, jakim jest ubytek zębowy.

Implanty dentystyczne mogą być również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie estetykę i naturalny wygląd, ponieważ muszą dbać o swój wizerunek ze względów zawodowych. Rozwiązanie to jest tak zaprojektowane, aby wyglądały i funkcjonowały jak naturalne zęby, co sprawia, że są praktycznie nie do odróżnienia. Dzięki temu pacjenci mogą cieszyć się pięknym i przede wszystkim naturalnym uśmiechem.

Jeżeli szukasz najlepszych dostępnych rozwiązań w dziedzinie protetyki, implanty stomatologiczne są właśnie dla Ciebie. Obecnie jest to najskuteczniejsza metoda leczenia ubytków zębów, która zapewnia długotrwały efekt.

Podsumowanie

Implanty zębowe są trwałe, estetyczne i funkcjonalne, a przy tym niemal identyczne jak naturalne uzębienie. Zapobiegają zanikowi kości, przesuwaniu się sąsiednich zębów i wadom zgryzu, co poprawia zdrowie stawów skroniowo-żuchwowych i komfort pacjenta. Procedura jest bezbolesna i nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów. Nie wszyscy jednak mogą z nich skorzystać ze względu na przeciwwskazania zdrowotne lub wysokie koszty. Są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących estetykę, naturalny wygląd i trwałość, przy tym jednak dbających o higienę jamy ustnej i w dobrym stanie zdrowia.