Dentysta pokazujący implanty zębowe

Czy każdy może mieć implanty zębowe? Jakie są przeciwwskazania?

Dzięki implantom zębowym można odzyskać piękny i promienny uśmiech. To metoda uzupełnienia ubytków, która przywraca nie tylko estetykę twarzy, lecz także pewność siebie. Skuszeni spektakularnymi efektami, pacjenci chętnie odwiedzają stomatologów, by dowiedzieć się, czy u nich również można wykonać taki zabieg. Przekonaj się, czy każdy może mieć implanty zębowe – jakie są przeciwwskazania?

Czym są implanty zębowe?

Implant zębowy zastępuje miejsce zęba stałego, który został poddany ekstrakcji. Implant jest złożony z tytanowej śruby, która przejmuje funkcję korzenia zębowego. Na niej zamontowany jest most protetyczny lub korony zębowe. Wraz z upływem czasu implant zrasta się z kością szczęki. Implanty umożliwiają odbudowę pojedynczego zęba, wykonania mostu lub przeprowadzenia całkowitej rekonstrukcji zgryzu.

Dlaczego warto zdecydować się na implanty zębowe?

Większość osób decyduje się na implanty zębowe po to, by odbudować naturalny, piękny uśmiech. Ubytki, zwłaszcza te zlokalizowane w przedniej części zgryzu, są postrzegane przez pacjentów głównie jako defekty natury estetycznej. Nie mając pełnego uzębienia, czujemy wstyd, wycofujemy się z życia społecznego i rzadziej się uśmiechamy, by jak najmniej osób zauważyło, że cierpimy z powodu braku zęba lub zębów.

Deficyty w uzębieniu odbijają się nie tylko na wyglądzie, lecz także na codziennym funkcjonowaniu. Luki mogą przekładać się na niewyraźną mowę oraz kłopoty z przeżuwaniem i jedzeniem. Musisz wiedzieć również, że po ekstrakcji zęba, w jego miejscu może dojść do zaniku kości, co wpływa negatywnie na kondycję sąsiadujących zębów. Wszczepienie implantu pozwala zahamować te zmiany. Co więcej, implanty są długotrwałe i sprawdzają się przez naprawdę wiele lat. Nie luzują się, nie przesuwają i są stabilne – trzeba tylko odpowiednio o nie dbać.

Dla kogo są implanty zębowe?

Implanty zębowe są przeznaczone dla osób, które straciły, jeden, kilka lub wszystkie zęby z powodu próchnicy, wad genetycznych, urazów czy chorób przyzębia. To świetna alternatywa dla zwykłych protez ruchomych, mostów czy innych rozwiązań tego typu. O implanty należy dbać tak samo, jak o prawdziwe zęby. Nie trzeba ich zdejmować przed snem i wkładać rano. To świetna opcja dla osób (dorosłych) w każdym wieku.

Zabieg wszczepienia implantów zębowych

Trzeba mieć na uwadze to, że wszczepienie implantu nie jest prostym zadaniem. Na pewno nie da się przeprowadzić tego zabiegu podczas jednej wizyty u stomatologa. Jeśli chcesz uzupełnić swój uśmiech, najpierw musisz udać się na konsultację i wykonać niezbędne badania. Może okazać się, że potrzebne będą dodatkowe zabiegi wspomagające, takie jak podniesienie zatoki szczękowej, przeszczep kostny czy regeneracja kości z wykorzystaniem materiałów kościotwórczych.

Kiedy pacjent jest już gotowy, lekarz wszczepia implanty. Oczywiście zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Później pacjent musi przejść rekonwalescencję. Gojenie trwa 4–6 miesięcy. Po etapie odsłonięcia implantu, trzeba wykonać cyfrowy wycisk zębów, a dopiero później zamontować korony. To jeszcze nie koniec, ponieważ pacjent musi odbywać regularne wizyty kontrolne.

Implanty zębowe – przeciwwskazania

Do zabiegu wszczepienia implantów zębowych kwalifikują się osoby o zdrowym przyzębiu i mające wystarczającą ilość materiału kostnego. Dopuszczani są także pacjenci cieszący się dobrym, ogólnym stanem zdrowia oraz niemający nałogów. Jakie są natomiast przeciwwskazania do zabiegu wszczepienia kości?

  1. Do zabiegu nie zostają dopuszczone osoby, które nie ukończyły 18 roku życia. Najlepiej po zakończonym wzroście szczęki. U młodych pacjentów układ kostny jeszcze się rozwija, dlatego ingerowanie w niego, jest jak najbardziej niewskazane.

  2. Osoby zmagające się ze schorzeniami przyzębia nie zostaną dopuszczone do zabiegu, dopóki nie odbędą stosownego leczenia periodontologicznego. Dyskwalifikujące są także, takie dolegliwości jak: bruksizm, nieleczona próchnica i aktywna parodontoza.

  3. Brak wystarczającej ilości materiału kostnego może być czynnikiem wykluczającym z zabiegu. Istnieje możliwość odbudowania kości i wszczepienia implantów w późniejszym czasie.

  4. Nałogi: alkoholizm, nikotyna, narkotyki – to czynniki dyskwalifikujące! U takich pacjentów zaobserwowano wyższy odsetek odrzuconych implantów, a także gorszą jakość kości. Co więcej, u osób uzależnionych następuje ponadto słabsza regeneracja komórek i zwiększone ryzyko występowania stanów zapalnych w jamie ustnej.

  5. Brak odpowiedniej higieny jamy ustnej – jeśli stomatolog zauważy, że pacjent nie dba dostatecznie o higienę, może odmówić wszczepienia mu implantów. Zaniedbywanie mycia zębów, nitkowania, a przede wszystkim regularnych wizyt u stomatologa zwiększa ryzyko odrzucenia implantu w późniejszym czasie.

  6. Alergie – zazwyczaj w implantach stosuje się śruby tytanowe, które nie wywołują uczulenia. Okazuje się jednak, że niewielki odsetek pacjentów nie toleruje tego materiału. Wówczas wszczepienie implantów nie jest możliwe do zrealizowania.

Kto jeszcze nie może skorzystać z implantów zębowych?

Lista przeciwwskazań do wykonania implantów zębowych jest dość długa. Dlatego tak ważna jest konsultacja z lekarzem, podczas której wykluczane są wszelkie ograniczenia, uniemożliwiające wykonanie wszczepienia nowych zębów.

Do zabiegu nie mogą przystąpić kobiety w ciąży. Nie warto narażać ani przyszłej matki, ani dziecka na stres, farmakoterapię i promieniowanie rentgenowskie. Lepiej odczekać i zgłosić się do stomatologa po połogu.

Wykluczające z zabiegu są również:

  • aktywne choroby nowotworowe,
  • niewyrównana cukrzyca,
  • AIDS,
  • zaburzenia układu krzepnięcia,
  • choroba Parkinsona,
  • zaburzenia odporności,
  • zmiany zapalane i urazy w błonie śluzowej.

Wśród przeciwwskazań, wymienić należy również przyjmowanie niektórych leków. Przykładem są tutaj bisfosfoniany stosowane przy leczeniu osteoporozy. Mogą one upośledzać zdolność do gojenia i regeneracji.  Co więcej, niekiedy czynnikiem wykluczającym mogą być choroby psychiczne, przez które pacjenci nie są w stanie zadbać odpowiednio o higienę jamy ustnej oraz odbywać regularne wizyty kontrolne u stomatologa.