Jak dbać o implanty zębowe?
Niektórzy pacjenci są przekonani, że po wszczepieniu implantów zębowych nie trzeba o nie specjalnie dbać. W końcu nie są to prawdziwe zęby, a elementy z tworzywa sztucznego, które nie mogą pokryć się próchnicą. Prawda jest jednak zupełnie inna. Jak się okazuje, pacjenci z implantami powinni szczególnie dbać o higienę i zdrowie jamy ustnej. Dowiedz się, jak dbać o implanty zębowe, by cieszyć się nimi jak najdłużej.
Implanty zębowe – sposób na odzyskanie pięknego uśmiechu
Implanty zębów są znakomitym rozwiązaniem, na które decyduje się wiele osób zmagających się z ubytkami. Sztuczne zęby pozwalają odzyskać pewność siebie. Za ich pomocą uzupełnia się braki w uzębieniu, które są uważane za defekty estetyczne. Deficyt zębów wpływa również na codzienne funkcjonowanie. Pacjenci tracą możliwość swobodnego żucia, jedzenia, a także mówienia. Im więcej czasu mija od ekstrakcji zęba, tym zwiększa się ryzyko ubytku materiału kostnego. Wszczepienie implantu w porę może zatrzymać degradację kości szczęki i powstrzymać przesuwanie się zębów oraz występowanie chorób przyzębia.
Implanty zębowe składają się z dwóch części: śruby tytanowej, którą umieszcza się w kości oraz korony imitującej prawdziwy ząb. Aby zostać dopuszczonym do zabiegu wszczepienia implantów, trzeba spełnić wiele kryteriów. Stomatologowie zwracają uwagę, m.in. na stan uzębienia i dziąseł, ogólny stan zdrowia pacjenta, a także jego zaangażowanie w higienę jamy ustnej. Jeśli specjalista zauważy, że dana osoba nie myje zębów i nie chce zmienić swoich nawyków, może nie dopuścić jej do zabiegu. Już ta kwestia może dać nam wiele do myślenia, jeśli chodzi o konieczność późniejszej pielęgnacji implantów.
Jak dbać o implanty zębowe po zabiegu?
Jeśli skorzystałeś z możliwości wszczepienia implantów zębowych, zaraz po zabiegu otrzymałeś na pewno zalecenia od lekarza. Te mogą nieco różnić się w zależności od konkretnego przypadku. Sugeruj się przede wszystkim nimi, ponieważ są dopasowane specjalnie do Ciebie.
Jak pielęgnować implanty tuż po zabiegu?
Warto podkreślić, że odpowiednia higiena ma szczególne znaczenie zwłaszcza zaraz po wykonaniu zabiegu. Zalecane są okłady na twarz z lodu, a do czasu całkowitego ustąpienia znieczulenia, powstrzymaj się od jedzenia i picia. Po tym możesz sięgnąć po upragniony posiłek, ale pamiętaj żeby był w temperaturze pokojowej i o miękkiej konsystencji. Co więcej, od drugiej doby, kilka razy dziennie wskazane jest użycie specjalnej płukanki antybakteryjnej.
Po wszczepieniu implantów następuje proces zrastania się tytanowych śrub z kością. Trwa on zazwyczaj od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli zaniechałbyś jej, namnażające się bakterie mogłyby doprowadzić do zapalenia dziąsła, a w konsekwencji do odrzucenia implantów. Okolice implantów (same implanty omijaj!) należy czyścić bardzo delikatnie miękką szczoteczką. Warto wykonać dodatkowy masaż dziąseł. Pamiętaj, by nie dotykać miejsc wszczepu ani językiem, ani palcami!
Specjaliści zalecają dodatkowo, aby powstrzymać się w tym okresie od niektórych aktywności. Unikaj:
- korzystania z sauny i solarium,
- przyjmowania gorących posiłków i płynów,
- wszelkiego rodzaju używek: papierosów, alkoholu itd.,
- uprawiania sportów,
- dźwigania ciężarów,
- zbędnego wysiłku fizycznego.
Nie można zapominać także o odbywaniu regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa.
Jak dbać o implanty zębowe po zrośnięciu się z kością?
Na tym etapie pacjenci bardzo często odpuszczają. Jak wspomniano we wstępie wpisu, nie dbają o implanty, ponieważ nie są prawdziwymi zębami i nie może rozwinąć się w nich próchnica. Owszem, ubytki próchnicowe nie zagrażają implantom, ale inne choroby już tak! Niedostateczna higiena może spowodować obniżenie dziąsła. Wówczas implant (śruba) staje się widoczna. Przestrzeń pomiędzy nim, a koroną jest doskonałym miejscem do odkładania się kamienia, który prowadzi do powstania zapalenia okołoimplantowego. To stan chorobowy, który może spowodować wypadnięcie implantu.
Za pojawieniem się wszelkiego rodzaju dolegliwości w jamie ustnej, stoją zazwyczaj bakterie. Te namnażają się każdego dnia. Bytują na zębach, dziąsłach, języku, policzkach, ale najbardziej uwielbiają ciasne i trudno dostępne przestrzenie. Odkładanie się bakterii przeradza się w próchnicę i choroby dziąseł. Dlatego, niezależnie od tego, czy posiada się naturalne, czy sztuczne implanty, należy dokładnie dbać o czystość jamy ustnej.
Szczotkowanie zębów
Podstawą pielęgnacji implantów zębowych jest ich szczotkowanie. W idealnym świecie powinno się myć zęby po każdym posiłku. Nie każdy ma jednak taką możliwość – minimum to 2 razy dziennie – rano i wieczorem (przed pójściem spać).
Jakiej szczoteczki używać do mycia jamy ustnej z implantami? Poleca się korzystanie z modeli o miękkim włosiu. Po zrośnięciu się kości z implantem, można sięgnąć po szczoteczkę elektryczną (również z miękkim włosiem i trybem delikatnym) lub soniczną.
Czyszczenie przestrzeni międzyzębowych
Samo szczotkowanie nie wystarczy. Należy zadbać również o przestrzenie międzyzębowe, w których zbierają się bakterie, resztki pokarmów oraz kamień. Trzeba poświęcić im szczególną uwagę! Do higieny tych miejsc, najlepiej sprawdza się nitka dentystyczna oraz irygator dentystyczny.
Skaling, piaskowanie, fluoryzacja
Tak jak w przypadku naturalnych zębów, tak przy implantach również bardzo ważna jest regularna higienizacja wykonywania w gabinecie stomatologicznym. Skaling, piaskowanie i fluoryzacja to zabiegi, które mają ogromne znaczenie dla zachowania zębów i dziąseł w doskonałym stanie przez długie lata.
Skaling to inaczej usunięcie kamienia. Zalegające, twarde złogi nazębne powodują zapalenie dziąseł, mogą również wywołać naloty grzybiczne na języku, a także stoją za nieświeżym oddechem oraz nadwrażliwością. Piaskowanie to zabieg polegający na usunięciu osadów pozostawionych przez kawę, herbatę lub papierosy. Jest on uzupełnieniem skalingu. Polega na wyrzucaniu przez piaskarkę piasku pod dużym ciśnieniem. Kolejnym etapem jest polerowanie zębów, a ostatnim fluoryzacja. To zabieg wzmacniający zęby i dziąsła oraz pozwalający zmniejszyć nadwrażliwość.
Regularne wizyty u stomatologa
O czym jeszcze nie można zapomnieć, dbając o implanty zębowe? Oczywiście o regularnych wizytach u stomatologa. Niezależnie od tego, czy posiada się naturalne, czy też sztuczne zęby, co 6. miesięcy, albo co najmniej raz w roku należy udać się do dentysty.
Będąc pod stałą opieką specjalisty, można w porę zapobiec rozprzestrzenieniu się próchnicy, chorobom dziąseł czy innym dolegliwościom. Jak mówi stare przysłowie – lepiej zapobiegać niż leczyć!
Zmiana nawyków
Ostatnia kwestia, to zmiana nawyków. Mowa tutaj nie o nawykach higienicznych, a stylu życia. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym uzębieniem – naturalnym i sztucznym, ogranicz spożywanie cukrów i zrezygnuj z używek, a zwłaszcza z alkoholu i papierosów. Pamiętaj również o tym, że nawet jeśli nie jesteś palaczem, przebarwienia na zębach mogą powstawać od kawy i herbaty – warto więc pić mniej tych napojów, a sięgać częściej po czystą wodę. Stosując się do wszystkich wymienionych w tym artykule porad, zachowasz piękny i zdrowy uśmiech, a także uda Ci się zatrzymać implanty w doskonałym stanie przez długie lata!