Czym jest i jak wygląda zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej?
Utrata zębów to problem, który można skutecznie rozwiązać dzięki nowoczesnym metodom stomatologicznym. Aby odzyskać dawny uśmiech, możemy zdecydować się na założenie implantów. Czasem jednak okazuje się, że musi je poprzedzać wykonanie innych zabiegów. Jednym z nich jest podniesienie dna zatoki szczękowej. Na czym dokładnie polega ta procedura? W jakich sytuacjach się ją przeprowadza? Kiedy będziemy mogli założyć implanty? Poniżej odpowiemy na wszystkie najważniejsze pytania związane z zabiegiem znanym powszechnie jako sinus lift.
Jak wygląda zabieg podnoszenia dna zatoki szczękowej?
Podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift), to zabieg chirurgiczny, który polega na zwiększeniu ilości kości w szczęce. Najczęściej wykonuje się go przed wprowadzeniem implantów dentystycznych, gdy grubość kośćca jest niewystarczająca do stabilnego jego umocowania. To, jak przebiega ta procedura, zależy przede wszystkim od zastosowanej metody – zamkniętej lub otwartej. Jest ona dobierana przez stomatologa ze względu na ilość własnej tkanki kostnej oraz planowaną liczbę wstawianych, tytanowych śrub.
Podniesienie dna zatoki metodą zamkniętą
Metoda zamknięta jest wybierana przy niedużych zanikach tkanki kostnej. Możliwe jest wtedy wprowadzenie materiału kościozastępczego oraz implantu podczas jednej wizyty. Cała procedura rozpoczyna się od wytworzenia otworu, przez który uzupełnia się ubytek w kości. Następnie przez ten sam otwór wprowadza się implant. Korzystając z metody zamkniętej, lekarz może podnieść dno zatoki nawet o 3 milimetry, dokonując przy tym stosunkowo niewielkiej ingerencji. Zazwyczaj okres gojenia jest przez to krótszy i wiąże się z mniejszym dyskomfortem.
Jak wygląda metoda otwarta podniesienia dna zatoki szczękowej?
Metodę otwartą wykorzystuje się przy bardziej rozległych ubytkach kości. Pozwala na podniesienie dna zatoki nawet o 10 milimetrów, co kwalifikuje procedurę do bardziej inwazyjnych. Lekarz wytwarza w kości bocznej ściany zatoki szczękowej otwór, a następnie odwarstwia błonę śluzową zatoki i umieszcza materiał kościozastępczy. Powstały otwór (zwany także okienkiem) nie posłuży jednak do wprowadzenia implantów – dlatego ich wszczepienie nie jest możliwe bezpośrednio po podniesieniu dna zatoki. Przed implantacją musimy poczekać kilka miesięcy, by biomateriał połączył się z kością w ramach procesu osteointegracji.
Ile trwa zabieg?
Decydując się na procedurę podniesienia dna zatoki szczękowej, nie musimy obawiać się wielu godzin spędzonych na fotelu dentystycznym. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii dentystycznej zabieg wykonuje się dość sprawnie. Zazwyczaj trwa mniej niż godzinę – a w przypadku metody zamkniętej czasem zajmuje zaledwie kwadrans. Warto jednak mieć na uwadze, że na czas trwania wpływ ma wiele czynników, więc zależnie od konkretnego przypadku może się wydłużyć lub skrócić.
Sytuacje, w których wykonuje się zabieg podniesienia zatoki szczękowej
Istnieje kilka sytuacji, w których wskazane jest wykonanie zabiegu sinus lift. Należą do nich:
- niewystarczająca ilość kości własnej – gdy naturalna tkanka kostna jest zbyt mała, by stabilnie osadzić na niej implanty;
- zanik kości – kiedy od powstania luki w uzębieniu minęło już tyle czasu, że tkanka kostna zaczęła zanikać (musimy pamiętać, że im dłużej nie ma zęba, tym bardziej kość zanika);
- wrodzone wady kości – czasem zdarza się, że powodem cienkiej tkanki kostnej w obszarze szczękowym są wrodzone anomalie anatomiczne;
- zapalenie przyzębia – gdy podniesienie zatoki to ratunek dla zachowania uzębienia, które straciło stabilność w wyniku toczącego się stanu zapalnego.
Decyzję o konieczności przeprowadzenia zabiegu podejmuje stomatolog na podstawie dokładnego badania oraz oceny stanu kości. Dobiera on także metodę, która będzie w naszym przypadku najkorzystniejsza.
Przeciwwskazania do wykonania zabiegu
Należy pamiętać, że zabiegu nie można przeprowadzić w każdym przypadku. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia procedury podniesienia zatoki szczękowej są:
- ciąża i okres karmienia piersią – najlepiej jest wtedy odsunąć zabieg w czasie;
- obecność aktywnych infekcji w jamie ustnej – w pierwszej kolejności musimy całkowicie je wyleczyć;
- zaburzenia krzepnięcia krwi i niektóre choroby ogólnoustrojowe – w przypadku występowania cukrzycy, nowotworów czy chorób serca w zaawansowanym stadium konieczna jest dodatkowa ocena stanu zdrowia.
Czasem może się również okazać, że mamy tak małą ilość kości, że stabilne wprowadzenie implantu nie uda się nawet po podniesieniu zatoki szczękowej. W takich przypadkach następuje konieczność przeszczepienia kości (na przykład z żuchwy).
Czego można spodziewać się po zabiegu?
Po wykonaniu zabiegu możemy spodziewać się pewnego dyskomfortu. Choć w czasie operacji nie odczujemy żadnego bólu, to z dużym prawdopodobieństwem pojawi się on po ustąpieniu znieczulenia. Oprócz bolesności w miejscu zabiegu często występuje także obrzęk i zasinienie. Nie należy się jednak obawiać – to normalna reakcja organizmu na tak dużą ingerencję w obszarze szczęki.
Po zabiegu możemy także zaplanować sobie czas na okres rekonwalescencji, podczas którego należy stosować się do zaleceń lekarskich. Obejmują one przede wszystkim unikanie intensywnego wysiłku fizycznego, spożywanie miękkich pokarmów oraz przyjmowanie przepisanych wcześniej leków. Bezpośrednio po wykonanej procedurze powinniśmy też pozwolić sobie na odpoczynek, więc warto wziąć dwa lub trzy dni wolnego. Będziemy wtedy mogli skoncentrować się na potrzebach swojego organizmu i spokojnie powrócić do pełni sił.
Po jakim czasie po zabiegu można wszczepiać implanty?
Czas oczekiwania na wszczepienie implantów zależy od indywidualnych predyspozycji pacjenta. W przypadku metody zamkniętej implanty najczęściej wprowadza się od razu – na tej samej wizycie, na której podnosi się dno szczęki. Metoda otwarta wymaga natomiast postępowania dwuetapowego. Po zakończeniu zabiegu podnoszenia zatoki konieczne jest odczekanie okresu osteointegracji – czasu, w którym nowy materiał kostny zrasta się z naturalną kością. Okres gojenia zajmuje zazwyczaj od 6 do 9 miesięcy, a po jego zakończeniu możliwe jest wprowadzenie implantów i dokonanie odbudowy protetycznej.
Podsumowanie
Podniesienie dna zatoki szczękowej to bezpieczny i skuteczny zabieg przygotowujący do założenia implantów dentystycznych. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik oraz miejscowego znieczulenia procedura przebiega sprawnie i nie wiąże się z dolegliwościami bólowymi. W zależności od tego, jak rozległe uzupełnienie kości jest wymagane, zabieg przybiera nieco inną formę – wykonuje się go metodą otwartą lub zamkniętą. W przypadku tej pierwszej musimy odczekać jeszcze kilka miesięcy, by materiał kościozastępczy połączył się z naturalną tkanką kostną. Następnie możemy dokonać pełnej odbudowy protetycznej i cieszyć się nowym, pełnym uśmiechem.
Data publikacji:
Autor:
dr n. med. Michał Nawrocki M.Sc.