Czy podniesienie dna zatoki szczękowej boli podczas lub po wykonaniu zabiegu?
Podniesienie dna zatoki szczękowej to procedura stomatologiczna mająca na celu zwiększenie przestrzeni potrzebnej do założenia implantu zębowego. Przed zabiegiem często pojawiają się obawy o to, czy w jego trakcie pojawi się ból. Jednak na tym się one nie kończą. Pacjentów bowiem często niepokoi również strach przed odczuwalnym dyskomfortem już po przebytym zabiegu. Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości, odpowiadamy na najważniejsze pytania związane z tą kwestią.
Czy sam zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej boli?
Podniesienie dna zatoki szczękowej (sinus lift) polega na uniesieniu błony śluzowej zatoki i wypełnieniu powstałej przestrzeni materiałem kościozastępczym. Dzięki zabiegowi możliwe jest stabilne osadzenie implantów, co stwarza odpowiednie warunki do założenia na nich korony. Choć jest dość inwazyjną procedurą, to dzięki obecnej technologii nie musimy obawiać się dyskomfortu. Procedura sinus lift jest całkowicie bezbolesna za sprawą zastosowania znieczulenia u dentysty. Niezależnie od długości operacji oraz wykorzystanej przez lekarza metody podnoszenia dna zatoki, nie odczujemy nawet lekkiego bólu.
Ból po zabiegu sinus lift
Zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej może być wykonany na dwa sposoby – metodą zamkniętą lub otwartą. Metoda zamknięta jest mniej inwazyjna, ponieważ nie wymaga otwierania zatoki. Okres gojenia przebiega szybciej i jest łagodniejszy. W miejscu operacji odczujemy jednak pewien dyskomfort.Ból pojawia się po ustąpieniu znieczulenia, nie jest jednak dokuczliwy. Po kilku dniach zazwyczaj ustępuje całkowicie. Metoda otwarta wiąże się z otwarciem zatoki – jest bardziej inwazyjna, jednak konieczna przy dużym zaniku kości. Ze względu na większą ingerencję chirurgiczną możemy doświadczyć silniejszego bólu w okresie rekonwalescencji. Zminimalizujemy go jednak za pomocą środków przeciwbólowych przepisanych przez dentystę.
Jak długo trwa okres rekonwalescencji po zabiegu i jak go przyśpieszyć?
Po zabiegu sinus lift zarówno metodą otwartą, jak i zamkniętą przechodzimy okres rekonwalescencji. To czas, w którym musimy szczególnie na siebie uważać. Zazwyczaj trwa on około dwóch tygodni – jednak niektóre z zaleceń lekarskich będą obowiązywać nas nieco dłużej. Musimy bowiem pamiętać, że choć miejsce zabiegu stosunkowo szybko się zagoi, to przez kolejne pół roku będzie zachodzić tam proces osteointegracji. Pierwsze kilka dni po wizycie u dentysty zazwyczaj wiążą się ze zwiększonym dyskomfortem, obrzękiem i pojawieniem się siniaków. Zależnie od użytej metody nasze odczucia będą mniej lub bardziej dokuczliwe. Dolegliwości te będą stopniowo ustępować i zazwyczaj po tygodniu zanikną całkowicie. Żeby przyspieszyć gojenie się miejsca po podniesieniu dna szczęki, warto przestrzegać wszystkich zaleceń lekarskich i wypoczywać. Trzeba jednak pamiętać, że na okres rekonwalescencji ma wpływ także prowadzony przez nas tryb życia oraz indywidualne predyspozycje – u jednych może on być krótszy, a u innych wymagać więcej czasu.
Zalecenia po zabiegu podniesienia dna zatoki szczękowej
Podczas okresu rekonwalescencji musimy stosować się do zaleceń lekarskich. Są nimi między innymi:
- powstrzymywanie się od jedzenia przez dwie godziny po zabiegu;
- stosowanie diety opartej na płynach i miękkich pokarmach;
- unikanie gorących potraw oraz napojów;
- zażywanie leków zgodnie z zaleceniami lekarza;
- stosowanie chłodnych okładów w miejscu operacji;
- delikatne szczotkowanie zębów, by nie zaburzyć procesu gojenia;
- powstrzymywanie się od podnoszenia i dźwigania ciężkich przedmiotów;
- zgłoszenie się na wizytę kontrolną w razie zaobserwowania u siebie niepokojących objawów.
Przestrzeganie większości z nich wiązać się będzie z naszym dużo lepszym samopoczuciem. Zmniejszy się również czas, który nasz organizm będzie potrzebował na całkowite zagojenie się rany po wykonanym zabiegu.
Sposoby na łagodzenie bólu po zabiegu
Ból po zabiegu na ogół nie jest silny. Może jednak utrzymywać się przez kilka dni i dawać się przez to we znaki. Po zabiegu lekarz powinien udzielić nam instrukcji co robić w przypadku jego pojawienia się. Wiążą się one przede wszystkim z:
- stosowaniem leków przeciwbólowych – zazwyczaj środki dostępne bez recepty skutecznie łagodzą dyskomfort, jednak w przypadku silniejszego bólu stomatolog może również przepisać leki o mocniejszym działaniu;
- nakładaniem na miejsce zabiegu chłodnych okładów – przykładanie kompresów chłodzących do policzka znacznie pomaga zmniejszyć ból i obrzęk;
- płukaniem jamy ustnej – po kilku dniach od zabiegu można płukać jamę ustną poleconym preparatem co pozwoli zachować nam odpowiednią higienę i uniknięcie bolesnych podrażnień.
Kiedy ból powinien wzbudzać nasz niepokój?
Bolesność operowanej okolicy jest całkowicie naturalna. Jeśli jednak dyskomfort nie zanika wraz z upływem czasu, warto skonsultować się z dentystą. Naszą czujność powinno wzbudzić:
- narastanie bólu z dnia na dzień;
- silniejszy ból, który nie ustępuje po zastosowaniu przepisanych środków przeciwbólowych;
- ból połączony z gorączką;
- powiększanie się obrzęku po zabiegu.
Warto jednak mieć na uwadze, że powyższe możliwości, to tylko te najczęściej występujące. W przypadku zaobserwowania u siebie jakichkolwiek niepokojących objawów warto udać się do lekarza. Specjalista bez wątpienia rozwieje nasze wątpliwości i poinformuje nas o tym, czy rzeczywiście powinniśmy się czegoś obawiać.
Podsumowanie
Podniesienie dna zatoki szczękowej to zabieg, który ma na celu stworzenie przestrzeni do założenia implantu zębowego. Dzięki miejscowemu znieczuleniu procedura jest bezbolesna – i to niezależnie od tego, czy jest wykonywana metodą zamkniętą, czy otwartą. Po opuszczeniu gabinetu możemy spodziewać się pewnego dyskomfortu. W przypadku wykonania sinus lift metodą otwartą, dolegliwości te będą nieco bardziej dokuczliwe. Pojawiający się wtedy ból złagodzi zażycie przepisanych przez lekarza środków. Jeśli jednak wciąż będzie on zbyt uciążliwy lub zauważymy jakiekolwiek inne niepokojące objawy, warto rozważyć dodatkową wizytę w gabinecie.
Data publikacji:
Autor:
dr n. med. Michał Nawrocki M.Sc.