jak wygląda leczenie zębów pod narkozą

Jak wygląda leczenie zębów pod narkozą?

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym, nazywanym potocznie narkozą, to rozwiązanie, z którego coraz częściej można skorzystać w profesjonalnych klinikach stomatologicznych. Jest to forma leczenia, którą stosuje się w przypadku osób zmagających się z dentofobią (lękiem przed leczeniem stomatologicznym) lub pacjentów z bardzo dużym odruchem wymiotnym, który uniemożliwia leczenie w znieczuleniu miejscowym. Jak wygląda leczenie zębów pod narkozą? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w dalszej części naszego wpisu.

Co to jest narkoza?

Znieczuleniem ogólnym (narkozą), nazywane jest kontrolowane i tymczasowe działanie, które ma na celu zniesienie świadomości, odruchów i czucia u pacjentów poddawanych zabiegowi. Nadrzędnym zadaniem wprowadzenia w stan narkozy jest wyeliminowanie bólu i zminimalizowanie stresu, który pojawia się podczas zabiegów dentystycznych.

Do znieczulenia ogólnego wykorzystuje się leki anestetyczne, które są dobierane indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta. Ich działanie polega na hamowaniu przewodnictwa nerwowego. W czasie narkozy doprowadza się do całkowitej utraty świadomości u pacjenta, która po zabiegu jest w pełni przywracana. Dlatego jest to rozwiązanie bezpieczne, nieobciążone dużym ryzykiem. Nad wprowadzeniem pacjenta w znieczulenie, monitorowaniem jego parametrów życiowych oraz wyprowadzeniem go z tego stanu czuwa zespół anestezjologiczny.

Kiedy stosuje się leczenie stomatologiczne pod narkozą?

Leczenie zębów w znieczuleniu ogólnym jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz większa liczba pacjentów. Zazwyczaj procedurom stomatologicznym towarzyszy znieczulenie miejscowe lub sedacja wziewna, którą określa się również jako gaz rozweselający. Niestety, w niektórych przypadkach są to działania niewystarczające.

Pacjenci z dentofobią

Największym problemem pacjentów z dentofobią jest potężny lęk, który ogarnia ich ciało. Sprawia, że czasami w ogóle nie są w stanie zasiąść na fotelu stomatologicznym, choć wiedzą, że stomatolog wykona jedynie przegląd jamy ustnej. Dentofobia dotyka osoby w każdym wieku. Nierzadko zdarza się, że dorośli „zarażają” strachem przed dentystą swoje dzieci. Jest to fobia, która stanowi ogromną przeszkodę w dbaniu o uzębienie. Każda wizyta u dentysty jest dużym wyzwaniem psychicznym. Dlatego leczenie stomatologiczne pod narkozą wydaje się często jedyną formą pomocy takim osobom.

Leczenie zębów pod narkozą u dzieci

Niektóre dzieci bardzo szybko przekonują się, że leczenie stomatologiczne nie jest bolesną i straszną przygodą. Niektóre natomiast przez długi czas nie mogą pokonać lęku przed dentystą. Nie są w stanie współpracować ze specjalistą, pomimo jego starań. Co więcej, małe dzieci mają mnóstwo energii, są wręcz nadpobudliwe, co jeszcze bardziej utrudnia przeprowadzenie kontroli czy wykonanie procedur stomatologicznych. Aby ograniczyć stres dzieci, a także ułatwić pracę stomatologowi, rodzice coraz częściej wybierają leczenie pod narkozą, które pozwala na dokładne opracowanie wszystkich ubytków próchniczych podczas jednej wizyty.

Usuwanie zębów pod narkozą

Zdecydowanie najczęściej ze znieczulenia ogólnego u stomatologa korzysta się podczas usuwania zębów, a mówiąc dokładniej, ósemek. Ze względu na to, że są osadzone głęboko w jamie ustnej, a do tego bardzo często nie wyrastają całkowicie, nie mają jednej ze ścianek, ekstrakcja ósemek jest trudna i czasochłonna.

U niektórych pacjentów konieczne jest usunięcie kilku zębów. Normalnie, ich ekstrakcję powinno się rozłożyć na kilka wizyt, szczególnie jeśli byłyby rozmieszczone w różnych częściach jamy ustnej. Wprowadzenie pacjenta w znieczulenie ogólne umożliwia usunięcie zębów za jednym razem.

Pozostałe przypadki stosowania narkozy

Leczenie stomatologiczne pod narkozą stosowane jest u osób chorych, u których dolegliwość, zazwyczaj na tle psychicznym, uniemożliwia współpracę ze stomatologiem.

Leczenie stomatologiczne pod znieczuleniem ogólnym jest polecane także pacjentom, u których zaplanowano wykonanie rozległych prac protetyczno-implantologicznych. To komfortowe rozwiązanie dla obu stron. Po pierwsze, pacjent będzie mógł spokojnie i bezboleśnie przejść przez wszystkie procedury. Po drugie, stomatolog zyskuje możliwość szybkiego i dokładnego wykonania swojej pracy.

Jak wygląda leczenie zębów pod narkozą?

Słysząc słowo narkoza, większość osób wyobraża sobie blok operacyjny, liczny zespół specjalistów i myśli o poważnym zabiegu. Znieczulenie ogólne u dentysty wygląda podobnie. Biorą w nim udział dwa zespoły: anestezjologiczny i stomatologiczny.

Przed wprowadzeniem pacjenta w narkozę, lekarz przeprowadza z nim dokładny wywiad, dotyczący stanu zdrowia. Wcześniej anestezjolog sprawdza historię medyczną. Analizuje przebyte i obecne choroby, alergie oraz bierze pod uwagę leki, jakie przyjmuje pacjent. W ten sposób może przygotować idealną dawkę leków anestetycznych.

Znieczulenie ogólne wykonuje się w dwojaki sposób: poprzez podanie leków w formie wziewnej lub dożylnej. Niekiedy łączy się obie metody. Jeśli pacjent mocno się denerwuje, przed zabiegiem można podać mu dodatkowo leki uspokajające. Taka procedura nosi nazwę premedykacji.

Gdy pacjent zostanie wprowadzony w narkozę, pozostaje pod nadzorem anestezjologa, który monitoruje jego funkcje życiowe: tętno, ciśnienie krwi czy poziom tlenu. Po zakończeniu procedur stomatologicznych następuje wybudzenie pacjenta. Oczywiście tym zadaniem również zajmuje się lekarz. Po wybudzeniu pacjent zostaje pod nadzorem anestezjologa jeszcze przez kilka godzin. Następnie dostaje wskazówki dotyczące higieny jamy ustnej i informacje o kolejnych wizytach.

Jak przygotować się do zabiegu stomatologicznego w znieczuleniu ogólnym?

Zabiegi pod narkozą nie wymagają szczególnego przygotowania. Najważniejsze jest to, by być na czczo. Dzieci powinny pozostawać 6 godzin bez jedzenia i 2 godziny bez picia. Dorośli natomiast powinni nie jeść 6 godzin i nie pić przez 2 godziny przed zabiegiem. Dokładne wskazówki i zalecenia przed zabiegiem zostaną przekazane przez stomatologa.

Jakie są przeciwwskazania do leczenia zębów pod narkozą?

O tym, kto zostanie dopuszczony do leczenia stomatologicznego pod narkozą, oczywiście decyduje lekarz anestezjolog. Najczęściej przeciwwskazaniami do podjęcia takiej formy leczenia są nieleczone lub źle kontrolowane choroby nerek, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, choroby tarczycy i serca. Wykluczającym czynnikiem są również alergie na leki znieczulające. Co więcej, prowadzenie zabiegów pod narkozą nie jest wskazane u kobiet w ciąży. Przeprowadza się je jedynie wtedy, kiedy są bezwzględnie konieczne. Decydując się na leczenie pod narkozą, należy poinformować lekarza o wszystkich chorobach. Dzięki temu ryzyko powikłań będzie zminimalizowane do zera.